Pandemi sürecinde ve sonrasında çalışma pratikleri ve mekânsal organizasyona etkisi
Working practices and their effect on spatial organization during and after the pandemic proces
  1. Tez No: 853220
  2. Yazar: MARILDO BACELLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ISPALAN ÇAHANTİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Aralık 2019'da Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan COVID-19, tüm dünyanın gündemini, günlük yaşamını ve beklentilerini değiştiren bir salgın haline geldi. İnsanların çevrelerinden, arkadaşlarından, akrabalarından, çalışma ve eğitim ortamlarından koptuğu, normal sosyal yaşamlarını devam ettiremediği görüldü. Salgının aktif olduğu tüm ülkelerde insanlar sağlığın her şeyden önemli olduğunu anlayarak sağlıklarını korumak için ekstra önlemler aldılar. Pandemi ile birlikte teknoloji daha fazla kullanılmış, teknoloji ve virüs, günlük yaşamımızı yönlendirir olmuştur. Başka bir deyişle COVID-19 salgını kültürler üzerinde derin izler bırakacak hale gelmiştir. Pandemi, bireysel ve toplumsal kültür anlamında yaşamımızı birçok yönden etkilediği gibi çalışma hayatımızı da derinden etkilemiş, çalışma pratiklerinde büyük değişikliklere yol açmıştır. Çalışma mekânları kapanmış, uzaktan çalışma gibi yeni teknolojik yollara başvurulmuştur. Formel çalışma informel çalışmaya dönmüş, ofislerde resmi kıyafet giyen çalışanlar evden çalışma sürecinde hem rahat bir ortamda hem de daha rahat kıyafetlerle çalışmaya başlamıştır. Bu çalışma, çalışma mekânın gelecekte karşılaşabileceği sorunlarına ışık tutmak, çalışma mekânların nasıl tasarlanması gerektiği ile ilgili çözüm önerileri sunmak, çalışma mekânların salgınlar karşısındaki durumunu değerlendirmek, pandemi sürecinin çalışma pratikleri üzerindeki etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla çalışmada ilk olarak, farklı çalışma mekânları incelenmiştir. Pandeminin çalışma mekânları üzerindeki etkileri, bu mekânların yaşadığı değişimler, çeşitli örnekler referans alınarak değerlendirilmiştir. Bu analizler ve değerlendirmeler sonucunda ofislerin mekânsal kullanımını belirleyen temel başlıklar ortaya koyulmuş ve bunlara yönelik kullanıcı tercihlerini belirlemek için çevrimiçi bir anket yapılmıştır. Elde edilen sonuçların gelecekte Covid-19'a benzer toplum sağlığını etkileyebilecek afetlere karşı alınabilecek mekânsal önlemler için bir ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
COVID-19, which emerged in Wuhan, China in December 2019, has become an epidemic that has changed the world's agenda, daily life, and expectations. The lock down process nearly all over the World caused people to be away from their environment, friends, relatives, working and educational environments, thus they could not continue their normal social lives. In all countries where the epidemic is active, people have taken extra measures to protect their health by understanding that health is crucial. The COVID-19 epidemic has become to leave deep traces on cultures. The pandemic not only affected our lives in many ways in terms of individual and social culture but also deeply affected our working life and led to great changes in working practices. Working spaces have been closed and new technological ways such as on-line working have been applied. Formal working conditions have turned to informal conditions via comfortable environments and clothes during the working-from-home process. This study aims to shed light on the problems that the workplace may encounter in the future, to offer solutions on how to design workspaces, to evaluate the situation of workplaces against epidemics, and to analyze the effects of the pandemic process on working practices. For this purpose, first of all, different working places were examined in the study. The effects of the pandemic on workplaces, the changes experienced by these places, and various examples were evaluated with examples from the world. As a result of these analyses and evaluations, the main topics that determine the spatial use of the offices were revealed. An online survey was conducted to determine their user preferences. It is thought that the results obtained will shed light on the spatial measures that can be taken against disasters that may affect public health similar to Covid-19 in the future.