Sağlıklı bireylerde ayak bileği evertör kaslarına yönelik ekstrakorporeal şok dalga tedavisinin kas reaksiyon zamanı ve kuvveti üzerine etkileri
The effects of extracorporeal shock wave therapy on muscle reaction time and strength in HEALTHY individuals
  1. Tez No: 705493
  2. Yazar: AHMET SANDIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK ŞEKİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmanın amacı fonksiyonel ayak bileği instabilitesi olmayan sağlıklı gönüllülerde peroneal kas grubuna uygulanan ekstrakorporeal şok dalga tedavisinin (ESWT) kas reaksiyon zamanı ve kuvveti üzerine olan etkilerini araştırmaktır. Fonksiyonel ayak bileği instabilitesi olmayan toplam 24 rekreasyonel sporcu ESWT (n=12) ve kontrol (=12) gruplarına rastgele olarak dağıtılmıştır. ESWT grubundaki gönüllülere 4-5 gün ara ile toplam 4 seans ESWT uygulanmıştır. Çalışmanın başında ve sonunda inversiyon simülasyon platformunda ayak bileği nötral 0° ve 20° plantar fleksiyon başlangıç pozisyonunlarından 15° ve 30° inversiyon açılarına ani olarak getirilmiş ve bu esnada elektromiyografik ölçüm yardımı ile tibialis anterior ve peroneus longus kaslarının reaksyion zamanı ölçülmüştür. Bununla beraber katılımcıların her iki ayak bileklerinde invertör ve evertör kaslarına, ayak bileği nötral ve 15° inversiyon pozisyonundayken izokinetik dinamometre yardımı ile izometrik kuvvet ölçümleri de yapılmıştır. Çalışmanın sonundaki 2. ölçümler seanslar tamamlandıktan bir hafta sonra uygulanmıştır. Başlangıç ölçümlerinde hem tibialis anterior hem de peroneus longus kaslarının reaksiyon zamanlarında her iki grup arasında anlamlı bir farklılık saptanmadı (p>0.05). ESWT grubunda uygulama sonrası nötral (0°) ve 20° plantar fleksiyon pozisyonundan 15° ve 30° inversiyondaki peroneus longus ve tibialis anterior kas reaksiyon zamanlarında anlamlı bir değişim olmadı (p>0.05). Benzer şekilde izometrik kuvvet ölçüm sonuçlarında da gruplar arasında uygulama öncesine göre uygulama sonrasında istatistiksel anlamlı bir farklılık saptanamadı (p>0.05). Bu bulgular değerlendirildiğinde, sağlıklı bireylerde evertör grup kaslarına yapılan ESWT uygulamasının kas reaksiyon zamanı ve kuvveti üzerine olumlu bir etkisi olmadığı söylenebilir. Bunun yanında kas reaksiyon zamanında anlamlı bir uzamaya da neden olmaması ve kas kuvvetinde iii azalma yapmaması nedeniyle çeşitli kas yaralanmalarının rehabilitasyon programlarında kullanılmasında kas kuvveti ile reaksiyon zamanı açısından olumsuz bir durum oluşturmayacağı da söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the effects of extracorporeal shock wave therapy (ESWT) applied to the peroneal muscle group on muscle reaction time and strength in healthy volunteers without functional ankle instability. Twenty-four recreational athletes without functional ankle instability were randomly assigned to the ESWT (n = 12) and control (n = 12) groups. A total of 4 sessions of ESWT were applied to the volunteers in the ESWT group, repeated every 4-5 days. At the beginning and end of the study, the ankle was brought abruptly from neutral 0° and 20° plantar flexion starting positions to 15° and 30° inversion angles on the inversion simulation platform, and the reaction time of the tibialis anterior and peroneus longus muscles was measured by electromyographic measurement. In addition, the strength of the inverter-evertor muscle groups were measured with an isokinetic dynamometer in the healthy volunteers without functional ankle instability. One week after the sessions were completed, all the volunteers participating in the study were re-administered the initial tests. In the initial measurements, no significant difference was found between the two groups in the reaction times of both the tibialis anterior and peroneus longus muscles (p>0.05). There was no significant change in peroneus longus and tibialis anterior muscle reaction times from neutral (0°) and 20° plantar flexion position to 15° and 30° inversion in the ESWT group (p>0.05). Similarly, there was no statistically significant difference between the groups in the isometric strength measurement results after the application compared to the pre-application (p>0.05). v When these findings are evaluated, it can be said that ESWT application to the evertor muscles in healthy individuals does not have a positive effect on muscle reaction time and strength. In addition, it can be said that it does not cause a risky situation in terms of muscle strength and reaction time when used in rehabilitation programs for various muscle injuries, since it does not cause a significant prolongation of muscle reaction time and does not reduce muscle strength.