Beden eğitimi ve spor yüksekokulu öğrencilerinin internet bağımlılığı düzeyleri ile beslenme alışkanlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the internet addictionlevels and nutritional habits of school of physical educationand sports students
- Tez No: 705494
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı beden eğitimi ve spor yüksekokulunun beden eğitimi öğretmenliği ve spor yöneticilik bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerin internet bağımlılığı düzeyleri ile sağlıklı beslenmeye yönelik tutumlarını belirlemektir. Çalışmanın örneklemini bir devlet üniversitesinin beden eğitimi spor yüksekokulunda öğrenim görmekte olan 276 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“İnternet Bağımlılığı Ölçeği”ve“Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde verilerin parametrik dağılım göstermesinden dolayı parametrik analiz teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın 1.ve 6. alt problemlerinin analizinde yüzde (%) frekans (f) değerleri baz alınarak analiz yapılırken, 2. 4. 5. 7. 9. ve 10. alt problemlerin analizinde ilişkisiz örneklem t-testi ile 3. ve 8. alt problemlerin analizinde ANOVA ve LSD testleri ile son olarak 11. alt problemin analizinde çoklu doğrusal regresyon analizi tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucu, öğrencilerin internette bağlantı problemi yaşarken sürekli bu probleme odaklandıkları, internet ortamında planladıklarından daha fazla zaman harcadıkları, internette geçirdikleri sürenin geriye kalan hayatlarını yönlendirdiği, internette geçirdiği yoğun süreden dolayı sosyal çevreden dışlandığı yönünde sonuçlar elde edilmiştir. Buna ek olarak, erkek öğrencilerin internet kullanımında daha fazla kontrol kaybı yaşadıkları ve daha fazla online kalmak istedikleri sonucu elde edilmiştir. Son olarak bireylerin sağlıklı beslenmeye yönelik tutumlarında internet bağımlılığında ortaya çıkan kontrol kaybı, daha fazla online kalma isteği ve sosyal ilişkilerde yaşadıkları olumsuzlukların belirleyici etkiye sahip faktörler olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to determine the internet addcition levels of students in the departments of Physical EducationTeaching and Sports Management at the School of Physical Educationand Sports departments, as well as their attitudes toward healthy nutrition. The study's sample consisted of 276 university students studying at a public university's School of Physical Educationand Sports. The study collected data using the“Internet Addiction Scale”and the“Attitude Scale for Healthy Nutrition.”Due to the parametric distribution of the data, parametric analys is techniques were applied in the analysis of the study data. The percentage (%) and frequency (f) values were used in the analysis of the study's first and sixth sub-problems, while the unrelated samples t-test was used in the analysis of the second, fourth, seventh, ninth, and tenth sub-problems, ANOVA and LSD tests were used in the analysis of the third and eighth sub-problems, and finally, the multiple linear regressionanalys is technique was used in the analysis of the eleventh sub-problem. The study found that students are continually focused on having internet connection problems, spend more time on the internet than they planned, the time they spend on the internet affects the rest of their lives, and they are sociallyostracized as a result of their extensive time on the internet. Furthermore, it was discovered that male students had less control over their internet usage and preferred to spend more time online. Finally, it was shown that the loss of control associated with internet addiction levels, the desire to stay online longer, and the negative experiences they have in social relationships are the elements that have a significant impact on the students' views regarding healthy nutrition.