The role of consumer attitude, awareness, and behavior towards integrated digital and traditional marketing media
Entegre dijital ve geleneksel pazarlama medyalarına karşı tüketici tutumunun, bilincinin ve davranışlarının rolü
  1. Tez No: 705492
  2. Yazar: YAO N DRI KAN WILFRIED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ALPER GÜVEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Dünyanın her yerinde, bireysel iletişim ve tüketicilerle ilgili şirket veya kuruluş bilgilerinin paylaşılması için kurum/firma faaliyetlerinde dijital ve geleneksel pazarlama mecralarının kullanımı artmıştır. Çoğu durumda, işletmeler/kuruluşlar, kurumsal performansı iyileştirmek için dijital ve geleneksel pazarlama medyasını kullanır. Dijital pazarlama platformları, işletmeler ve müşterileri arasında yeni bir arabulucu türü haline geldi. Televizyon, dergiler ve radyo gibi daha geleneksel kanallarla rekabet eden önemli bir pazarlama iletişim aracı olarak zaten kabul edilmektedir. İnternet, çeşitli çevrimiçi iletişim modları ve çeşitli iletişim araçları sağlar; bunların tümü, tüketici iletişimi üzerindeki etkilerinin daha ayrıntılı bir değerlendirmesini gerektirir. Bu çalışmanın amacı, entegre dijital ve geleneksel pazarlama medyasına yönelik tüketici üzerindeki farkındalık, tutum ve davranışın işletme performansı üzerindeki etkisini ifade etmektir. Veriler, birincil teknik olarak kapalı/açık uçlu soru içeren yarı yapılandırılmış anketler kullanılarak çeşitli yaşlardaki katılımcılarla yapılan görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Altmış yanıt toplandı ve analiz edildi. Verilerin analizi, Sosyal Bilimler için tanımlayıcı ve İstatistiksel Paketin kullanımını göstermektedir. Sonuçlar, katılımcıların büyük ölçüde dijital pazarlama medyasını geleneksel pazarlama medyasından daha fazla kullandığını ortaya koydu. Ve farkındalıkları, tutumları ve davranışları, iki pazarlama medyasını çok etkiledi. Bu da onların çalışma alanlarındaki performanslarını artırdı. Tüketicilerin dijital ve geleneksel pazarlama medyasını çoğunlukla yaşlarına göre farklı algıladıkları kaydedildi. İnternet bağlantıları gerçekse, dijital ve geleneksel pazarlama medyasının gelişimi artırabileceği de kaydedildi. Buna ek olarak, katılımcılar yetersiz internet bağlantısı, geleneksel ve dijital pazarlama medyasının kullanımında teknik bilgi eksikliği ve bilgi akışını ve yük atmayı kontrol edememeyi dijital ve geleneksel pazarlama medyasını kullanmanın önündeki başlıca engeller olarak belirlediler.
Özet (Çeviri)
In all parts of the world, the use of digital and traditional marketing media in organization/company activities has increased for the individual communication and the sharing company or organization information related to consumers. In the majority of cases, businesses/organizations utilize digital and traditional marketing media to improve organizational performance. Digital marketing platforms have evolved into a new type of mediator between businesses and their customers. It is already recognized as a significant medium of marketing communication, competing with more traditional channels such as television, magazines, and radio. The internet enables a variety of modes of online communication and a variety of communication tools, all of which require a more nuanced assessment of their impact on consumer communication. The purpose of this study is to express the effect of the awareness, attitude, and behavior on the consumer toward integrated digital and traditional marketing media on business performance. The data were gathered through interviews with respondents of various ages utilizing semi structured questionnaires with closed/open-ended question as the primary technique. Sixty replies were collected and analyzed. The analysis of the data shows the use of descriptive and the Statistical Package for Social Sciences. Results revealed that respondents to a large extent use digital marketing media more than traditional marketing media. And their awareness, attitude and behavior have impacted a lot towards the two marketing media. This has improved their performance in their particular fields of work .It was noted that consumers perceive digital and traditional marketing media in different ways regarding their mostly their age. It was also noted that digital and traditional marketing media can enhance development if internet connections is fact. Additionally, respondents identified inadequate internet connectivity, a lack of technical knowledge in the use of traditional and digital marketing media, and an inability to control information flow and load shedding as the primary barriers to using digital and traditional marketing media.