Yerel ekonomik kalkınmada sosyal sermaye'nin rolü: Niğde OSB uygulaması
The role of social capital in local economic development: Nigde OIZ application
  1. Tez No: 705508
  2. Yazar: AYŞEGÜL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ KUTLUAY TUTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Dünyada ekonomik ve sosyal konular bazı ülkelerde iyi düzeyde olurken bazı ülkelerde gelişme göstermemektedir. Az gelişmiş ve gelişmekte olan dünya ülkelerinin ekonomik ve sosyal kalkınma sorunları yaşadığı bilinmektedir. Kalkınma ekonomisi 1970' li dönemlerden bu yana tartışmaya konu olmuştur. II. Dünya Savaşı'ndan sonra bazı ülkelerin kalkınma süreci olağan hızda bazı ülkelerin kalkınma süreci hayli zor olmuştur. Sosyal sermaye kavramı ekonomik kalkınma için önemli bir araç görevi görmektedir. Toplumda sürdürülebilir yaşamın devamı için ekonomik kalkınmanın yüksek düzeyde olması refah yaşamı beraberinde getirmektedir. Sosyal sermaye oluşturduğu belirleyiciler yardımıyla bölgede ve dünya ülkelerinde gelişime açık bir kavram olmaktadır. Sosyal güven bir ülkede bireylerin, grupların, toplulukların sosyal yaşamda daha saygın yaşamaları için gereklidir. Toplum kuralları, grupların ve bireylerin toplumda sosyal ilişkilerini düzenler ve sosyal sermaye düzeylerini ölçmede büyük fayda sağlamaktadır. Sosyal sermaye kavramı kurumlarda ahlaki güvenin ön boyutta olması bireylerin birbirine olan güveni, sivil toplum kuruluşlarının artması, dernek kurum ve vakıfların varlığının artması, toplumda hükümete olan güven düzeyinin yüksek olması, firmaların iş maliyetlerini azaltması, ekonomik etkinliklerde verimin artması, gelir dağılımının adaletli olması yerel ekonomik kalkınma için ülkeye olumlu bir etki sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı öncelik olarak sosyal sermaye konusunu kavramsal boyutta ele alarak yerel ekonomik kalkınmaya olan etkisi anlatılmaktadır. Sonrasında Dünya ve Türkiye'de sosyal sermaye kavramına bakış açıları ve literatür araştırması yapılmıştır. Son olarak ise yapılan anket araştırması ile Niğde ili Organize Sanayi Bölgesi'ndeki işletmelerin yöneticileri ile sosyal sermayelerinin çeşitli demografik değişkenlere göre sosyal sermaye düzeyini irdelemektir. Çalışmanın örneklem grubu; Niğde ili Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren 64 katılımcı işletme yöneticisi ile yapılmıştır. Sosyal sermaye düzeyinin belirlenmesinde sosyal sermaye bileşenleri olan sosyal güven, sosyal ağlar ve karşılıklı yardımlaşma ve ortak iş birliği yardımıyla anket soruları belirlenmekte olup literatür araştırması yapılarak Dünya Değerler Araştırması anket soruları ve Türkiye'de yapılan sosyal sermaye kavramıyla ilgili örnek çalışmalar referans alınarak hazırlanmıştır. Anket verileri katılımcıların demografik özelliklerine göre verdikleri cevaplar karşılaştırılıp Ki-kare Testi yardımıyla SPSS paket programı kullanılarak sonuçlanmaktadır. Sonuç olarak Niğde İli Organize Sanayi Bölgesi İşletme yöneticilerinin ve Organize Sanayi Bölgesinin genel sosyal sermaye düzeyi 3 endeks üzerinden hesaplanmıştır. Buna göre ankete katılan bireylerin güven endeks düzeyi yüksek, network endeks düzeyi ve karşılıklı yardımlaşma ve ortak iş birliği endeks düzeyi orta düzey olduğu belirlenmiştir. Genel sosyal sermaye düzeyi ise orta seviyede olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
While economic and social issues in the world are at a good level in some countries, they do not develop in some countries. It is known that underdeveloped and developing world countries are experiencing economic and social development problems. Development economics has been the subject of debate since the 1970s. After the World War II, the development process of some countries at the usual pace, the development process of some countries was quite difficult. The concept of social capital serves as an important tool for economic development. The high level of economic development for the continuation of a sustainable life in the society brings along a welfare life. With the help of the determinants it creates, social capital is a concept open to development in the region and in the countries of the world. Social trust is necessary for individuals, groups and communities to live more respectfully in social life in a country. Social rules regulate the social relations of groups and individuals in society and provide great benefits in measuring social capital levels. The concept of social capital is that moral trust in institutions is at the forefront, individuals' trust in each other, the increase in non-governmental organizations, the increase in the existence of associations, institutions and foundations, the high level of trust in the government in the society, the decrease in business costs of companies, the increase in efficiency in economic activities, the fairness of income distribution, local economic has a positive impact on the country for development. The aim of this study is to deal with the concept of social capital as a priority and its effect on local economic development is explained. Afterwards, perspectives on the concept of social capital in the world and in Turkey and literature research were conducted. Finally, with the survey research, it is aimed to examine the social capital level of the managers and social capital of the enterprises in the Organized Industrial Zone of Niğde province according to various demographic variables. The sample group of the study; It was conducted with 64 participant business managers operating in the Organized Industrial Zone of Niğde Province. In determining the level of social capital, survey questions are determined with the help of social trust, social networks, mutual aid and joint cooperation, which are the components of social capital, and it has been prepared with reference to the World Values Research survey questions and case studies on the concept of social capital in Turkey by making a literature review. The survey data are compared according to the demographic characteristics of the participants and the results are concluded by using the SPSS package program with the help of the Chi-square Test. As a result, the general social capital level of Niğde Organized Industrial Zone Business managers and Organized Industrial Zone was calculated over 3 indices. Accordingly, it has been determined that the trust index level of the individuals participating in the survey is high, the network index level and the mutual aid and joint cooperation index level are medium. The general social capital level, on the other hand, was determined to be at a medium level.