Yeme bağımlılığının Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği ile olan ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between eating addiction and Emotion Difference Scale
- Tez No: 705548
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÜNÜBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yeme bağımlılığı ve bozuklukları modern dünyanın insana yaşattığı stresin sonuçlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Her ne kadar kanser, AIDS gibi ölümcül bir hastalık olmasa da insan ruhu üzerinde olumsuz bir etki yaratır. Çoğu zaman, sağlıksız bir zihin, vücudu da sağlıksız hale getirme yeteneğine sahiptir. Oldukça geniş bir örneklem ile gerçekleştirilen tez çalışmasında elde edilen sonuçların katılımcıların demografik özellikleri ve pandemi şartlarının dışsal etkileri ile değerlendirilmesi gerekmektedir. Literatürde yayınlanan çalışmalarda kadınlarda yeme bağımlılığının daha fazla görüldüğü bildirilmiş olmasına rağmen bu çalışmanın örnekleminde ise kadınların toplam popülasyonun üçte birini oluşturduğu unutulmamalıdır. Aynı zamanda katılımcıların %50'si 30 yaş altı bireylerden meydana gelmektedir. Buna ek olarak önemli ve ilişkili parametrelere bakıldığında %70'i büyükşehirlerde yaşayan ve %80'i lisansüstü ya da üniversite mezunu bir örneklem karşımıza çıkmaktadır. Diğer bir deyişle genç, kentlerde yaşayan ve eğitim seviyesi yüksek bireyler aslında Türkiye demografisi ile örtüşmemektedir. Ancak örneklem büyüklüğünün yüksek olması istatistiksel anlamlı sonuçların ortaya çıkmasında önemli bir etken olmuştur. Bir diğer önemli nokta da araştırmanın pandemi döneminde gerçekleştirilmiş olmasının anket sorularına verilen yanıtları etkileyebileceği gerçeğidir. İnsanların evden çalıştığı, okullarının uzaktan eğitim verdiği sokağa çıkma kısıtlamalarının hüküm sürdüğü bir dönemde; altta yatan nedenleri genelde kaygı ve üzüntü ile özdeşleştirilen yemek bağımlığı konusunda da kişilerin eğilim ve algıları farklı olacaktır. Tüm dünyanın Aralık 2019 tarihinden beri yaşadığı bu şartların çalışma anketlerine verilen yanıtları da etkilemesi kaçınılmazdır.Yukarıdaki nedenler dahilinde sonuçlar incelendiğinde elde edilen yanıtlar ve istatistiksel anlamlılık konusunda daha gerçekçi analizler yapmak mümkündür. Bu tez çalışmasında bireylerin eğitim düzeylerine göre Duygu Düzenleme Güçlülüğü Ölçeğinin-kabul etmeme ve Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği(DDGÖ)-toplam puanları dışındaki tüm puanlar arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. Eğitim düzeyi düştükçe ölçek skorları artmaktadır. Bireylerin yaşlarına göre duygusal yeme puanı ve DDGÖ toplam ve alt boyut ölçek puanları yaşları küçüldükçe anlamlı farklılık göstermektedir. Medeni durum açısından incelendiğinde bekar bireylerin duygusal yeme puanı ve DDGÖ toplam ve alt boyut ölçek puanları istatistiksel açıdan anlamlı yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Food addiction is theone of the consequences of the stress of the modern world. Although they are not fatal as cancer or AIDS,they have negative impact on the human psychology. An unhealthy mind has the ability to make the body unhealthy as well. The results obtained in the study, which was carried out with a very large sample,should be evaluated with the demographic characteristics of the participants and the external effects of the pandemic conditions. Although it has been reported that eating disorders are more common in women in the literature, it should not be forgotten that women constitute one third of the total population in the sample of this study. At the same time, 50% of the participants consist of individuals under the age of 30. In addition, when we look at the important and related parameters, we see a sample of 70% living in metropolitan cities and 80% graduate or university graduates. In other words, young, urban and highly educated individuals do not actually match the demographics of Turkey. However, the large sample size was an important factor in the emergence of statistically significant results. Another important point is the fact that there search was carried out during the pandemic period. This might affect the answers given to the survey questions. In a period when where people work from home and their schools provide distance education people will have different tendencies and perceptions about eating disorders, the underlying causes of which are generally identified with anxiety and sadness. It is inevitable that the seconditions, which the whole world has been experiencing since December 2019, will also affect the answers to the surveys. When there ultsa reexamined within the above reasons, it is possible to make more realistic analyzes about the answers and statistical significance. In this study, it was determined that there was a statistically significant difference between all scores except DERS-16-rejection and DERS-16-total scores according to the education level of the individuals. As the education level decreases, the scale scores increase. Emotional eating scores and EEQ total and sub-dimension scale scores differ significantly as the age of the individuals decreases. When examined in terms of marital status, single individuals emotional eating scores and DERS-16 total and sub-dimension scale scores were statistically significantly higher.