Öğretmenlerin kaynaştırma eğitimindeki yeterlikleri ile kaynaştırma eğitimine ilişkin duygu, tutum ve kaygılarının incelenmesi
Investigation of the competence of teachers in inclusive practices and their emotions, attitudes and anxieties related to inclusive education
- Tez No: 705547
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYGÜL NALBANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı kamuya ait ilkokul ile ortaokullarda sınıfında kaynaştırma öğrencisi olan öğretmenlerinin kaynaştırma eğitimindeki yeterlikleri ile kaynaştırma eğitimine ilişkin duygu, tutum ve kaygılarını incelemektir. Çalışma betimsel nitelikte olup tarama modelleri esas alınarak yapılmıştır. Çalışmanın araştırma grubunu 2019-2020 eğitim öğretim yılında sınıfında kaynaştırma öğrencisi bulunan sınıf öğretmenleri ile ortaokul öğretmenleri oluşturmaktadır. Çalışmada Google form üzerinden 590 öğretmenden veri toplanmış, tam ve doğru dolduran 490 katılımcının verileri analiz edilmiştir. Çalışmada Kişisel Bilgi Formu, Kaynaştırma Uygulamalarında Öğretmen Yeterliği Ölçeği ve Kaynaştırma Eğitimi ile İlgili Duygular, Tutumlar ve Kaygılar Ölçeği veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde Bağımsız Örneklem T testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis H testi, Korelasyon Analizi ve Tukey HSD kullanılmıştır. Çalışmada öğretmenlerin kaynaştırma uygulamalarındaki yeterliklerinin yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin kaynaştırma uygulamalarındaki yeterlikleri ile kaynaştırma eğitimiyle ilgili duygu, tutum ve kaygıları arasında düşük düzeyde, pozitif yönlü ilişki bulunmuştur. Öğretmenlerin kaynaştırma uygulamalarındaki yeterlikleri cinsiyet, eğitim durumu, daha önceki yıllarda kaynaştırma öğrencisinin olup olmaması ve mesleki kıdem yılına bağlı olarak anlamlı bir farklılık göstermezken; kaynaştırmayla ilgili eğitim alma, kaynaştırma eğitimiyle ilgili herhangi bir yayın okuma ve branşa bağlı olarak anlamlı bir farklılık göstermiştir. Kaynaştırmayla ilgili eğitim alan ve kaynaştırmayla ilgili herhangi bir yayın okuyan öğretmenlerin kaynaştırma eğitimindeki yeterlikleri kaynaştırmayla ilgili eğitim almayan ve kaynaştırmayla ilgili herhangi bir yayın okumayan öğretmenlerden daha yüksektir. Öğretmenlerin kaynaştırma eğitimiyle ilgili duygu, tutum ve kaygılarının orta düzeyde olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin kaynaştırma eğitimine yönelik duygu, tutum ve kaygıları cinsiyet, eğitim durumu, daha önceki yıllarda kaynaştırma öğrencisinin olup olmaması, kaynaştırma eğitimiyle ilgili eğitim alıp almaması, kaynaştırma eğitimiyle ilgili herhangi bir yayın okuyup okumaması, branş ve mesleki kıdem yılına bağlı olarak anlamlı bir farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the competence of primary school teachers and secondary school teachers who have inclusive students in public school classrooms and their feelings, attitudes, and anxieties towards inclusive education. The study is descriptive and based on a scanning model. The research group of the study consists of primary and secondary school teachers who have inclusive students in their class in 2019-2010 Education Years. In is study data was collected from 590 teachers via Google forms and the data of 490 participants was analyzed after scales that were filled correctly and completely. In this study, Personal Information Form, Teacher Efficacy for Inclusive Practice Scale, and Sentiments, Attitudes and Concerns about Inclusive Education Scale were used as data collection tools. The data was obtained and analyzed with the SPSS25 package program . In data analysis, Independent Sample t test, one way Analysis of Variance (ANOVA), Mann- Whitney U test, Kruskal- Wallis H test, correlation Analysis and Tukey HSD were used. In the study, it was determined that the proficiency of the teachers in inclusive practices was at a high level. In this study, a low-level, positive correlation was found between teachers' proficiency in inclusive practices and their feelings, attitudes and concerns about inclusive education. While the proficiency of teachers in inclusive practices does not show a significant difference depending on gender, educational status, whether there are inclusive students in previous years and professional seniority; There was a significant difference between receiving education on inclusion, reading any publication about inclusion education and depending on the branch. The proficiency of teachers who received education on inclusion and read any publications on inclusion are higher than those who did not receive education on inclusion and did not read any publications on inclusion. In the study, it was seen that teachers' feelings, attitudes and concerns about inclusive education were at a moderate level. Emotions, attitudes and concerns of teachers towards inclusive education did not show a significant difference depending on gender, educational status, whether there were inclusive students in previous years, whether they received training on inclusive education, whether they read any publications related to inclusive education, branch and professional seniority.