Acil serviste mental durum değişikliği olan yaşlı hastalarda deliryumu taramak için 4 'a's testin tanısal değerliliği
Diagnostic value of 4 'A'S test to screen for delirium in elderly patients with altered mental status in the emergency department
  1. Tez No: 705554
  2. Yazar: HATİCE ANMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT PEKDEMİR, PROF. DR. ASLIHAN ÖZLEM POLAT IŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Deliryum, mental durum değişikliği (MDD) neden olan akut nöropsikiyatrik sendromlardan biridir. Morbidite ve mortalite ile ilişkilidir. Bu çalışma, acil servise başvuran MDD'li yaşlı hastalarda deliryumun saptanmasında 4 'A's testin (4AT) tanısal değerini belirlemeyi amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma tek merkezli, prospektif ve gözlemsel bir çalışmadır. Acil servise mental durum değişikliği, ajitasyon, halüsinasyon, stupor, konuşma veya hareketlerde yavaşlama, uyanıklık veya oryantasyon bozukluğu, uyku bozukluğu ile başvuran, mRASS'ı 0'dan farklı olan 65 yaş üstü hastalar çalışmaya dahil edildi. Dışlama kriterleri: mRASS 0, travma sonrası MDD, GKS
Özet (Çeviri)
Objective: Delirium is one of the acute neuropsychiatric syndromes that cause altered mental status (AMS). It is associated with morbidity and mortality. This study aimed to determine the diagnostic value of the 4 'A's test (4AT) in the detection of delirium in elderly patients with AMS presenting to the emergency department. Materials and Methods: This is a single-center, prospective and observational study. Patients over 65 years of age, who presented to the emergency department with mental status changes, agitation, hallucinations, stupor, slowing of speech or movements, wakefulness or disorientation, sleep disturbance, and whose mRASS was different from 0, were included in the study. Exclusion criteria: mRASS 0, post-traumatic AMS, GCS