4PEPS ve tam kan viskozitesinin pulmoner emboli tanısını dışlamadaki etkinliği
The effectiveness of 4PEPS and whole blood viscosity excluding the diagnosis of pulmonary embolism
- Tez No: 788478
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU GENÇ YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
GİRİŞ: Pulmoner emboli (PE) tanı ve tedavi yöntemlerindeki gelişmelere rağmen yüksek morbidite ve mortaliteye sahip bir hastalıktır. PE hastalarının başvuru şikayetleri, klinik belirti ve bulguları spesifik değildir. Dispne, göğüs ağrısı, ateş, öksürük, presenkop, senkop veya hemoptizi gibi şikayetlerle prezente olabilmektedirler. Bu şikayetlerle başvuran her hastada PE'ye yönelik tetkik yapılması, yüksek maliyetlere ve testlerin komplikasyonlarına neden olabilmektedir. Çalısmamızda acil servise başvuran akut PE şüpheli hastalarda 4PEPS ve tam kan viskositesinin (TKV) ileri tetkik ihtiyacını azaltmaya etkisini araştırmaktayız. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamızda, 01/01/2020 ve 01/01/2023 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne başvuran ve PE şüphesi ile bilgisayarlı tomografik pulmoner anjiyografi (BTPA) çekilmiş olan hastalar retrospektif olarak incelenmiştir. Çalışmamıza uygun bulunan hastaların yaş, cinsiyet, vital bulguları (tansiyon, saturasyon, nabız, ateş), başvuru şikayetleri (öksürük, nefes darlığı, göğüs ağrısı, senkop, hemoptizi, mental durum değişikliği), fizik muayene bulguları (alt ekstremitede tek taraflı hassasiyet veya şişlik), ek hastalıkları (kalp yetmezliği (KY), malignite, kronik respiratuar hastalık (KRH), hipertansiyon (HT), atriyal fibrilasyon (AF), serebrovasküler olay (SVO), diyabetes mellitus (DM)), özgeçmişi (venöz tromboemboli öyküsü(VTE), en az 3 gün immobilizasyon veya son 4 hafta içerisinde ameliyat öyküsü), kullandığı ilaçları (östrojen preperatları, asetilsalisilat, warfarin, heparin, klopidogrel, tikagrelor, yeni nesil oral antikoagülanlar (YOAK)), laboratuvar sonuçları (C-reaktif protein (CRP), d-dimer, kreatinin, total protein, üre, hematokrit, ortalama eritrosit hacmi (MCV), ortama platelet hacmi (MPV), eritrosit dağılım genişliği (RDW), laktat, baz eksisi (BE)), BTPA radyoloji raporları, servis veya yoğun bakım ünitesi (YBÜ) yatış durumları, taburculuk ve mortalite bilgileri kayıt altına alınmıştır. Bu bilgiler kullanılarak hastaların TKV'si ve PE klinik olasılık skorlamalarına (4PEPS, Wells, PERC, Cenevre) göre puanları hesaplanmıştır. TKV ve skorlamaların, PE teşhisi ve ekartasyonu açısından değerleri incelenmiştir. BULGULAR: Çalışmamıza 310 kadın, 232 erkek olmak üzeri toplam 542 hasta dahil edildi. BTPA'da PE tespit edilen hasta sayısı 64 iken, tespit edilmeyen hasta sayısı 478 idi. Tüm hastaların medyan yaşı 64 (51-75) yıl idi. Klinik özellikler içerisinde; en az 3 gün immobilizasyon veya son 4 hafta içinde ameliyat öyküsü, alt ekstremitede tek taraflı ödem ve PE'nin en olası tanı olması durumları PE lehine anlamlı bulundu. Alt ekstremitede tek taraflı ağrı ve hemoptizi ise PE için anlamlı bulunmadı. BTPA'da PE bulunan hastalarda servis yatış oranı ve mortalite oranı anlamlı olarak daha yüksek bulundu. Cenevre, Wells+PERC, Wells ve 4PEPS klinik olasılık skorlamalarının hepsinin başarısızlık oranı, genel kabul görmüş güvenlik sınırı olan %1,85'in altında bulundu. Spesifite değerleri Cenevre için %28,6, Wells+PERC için %10,6, Wells için %7,3, 4PEPS için %32,4 olarak bulundu. PE saptanan ve saptanmayan grup arasında TKV değerleri açısından anlamlı fark bulunmadı. TKV değerlerine göre hastalar çeyreklikler ayrıldığında hem düşük hem de yüksek kayma hızında 1.çeyreklik grupta servis yatışı, YBÜ yatışı ve mortalite anlamlı olarak daha yüksek bulundu. SONUÇ: Akut PE için günümüzde kabul görmüş diğer skorlar ile kıyaslandığında; 4PEPS benzer başarısızlık oranı ile daha az BTPA çekimi önermektedir. Klinisyenler arasında kullanımının yaygınlaşmasıyla sağlık maliyetlerinin, radyasyon ve kontrast madde maruziyetlerinin düşürülmesi sağlanabilir. Hesaplanan TKV değeri; PE için tanısal değere sahip değilken, PE şüpheli hastaların prognozu ile ilgili fikir sağlayabilir. ANAHTAR KELİMELER: Pulmoner emboli, BTPA, 4PEPS, TKV
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Pulmonary embolism (PE) is a disease with high morbidity and mortality despite current developments in diagnosis and treatment methods. PE does not have specific symptoms or signs. Patients with PE may present to the emergency department with different findings ranging from dyspnea, chest pain to fever, cough, hemoptysis, presyncope and syncope. Examination for PE in every patient presenting with these symptoms, which suggest many different pathologies in the differential diagnosis, may cause high costs and complications of the tests. In our study, we aimed to investigate the effect of 4PEPS and whole blood viscosity (WBV) on reducing the need for further testing in patients with suspected acute PE admitted to the emergency department. MATERIAL AND METHODS: In our study, patients presented to the Emergency Medicine Department of Health Sciences University Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital between 01/01/2020 and 01/01/2023 and underwent computed tomographic pulmonary angiography (CTPA) due to suspected pulmonary embolism (PE) were retrospectively analyzed. The age, gender, vital signs (blood pressure, saturation, pulse, temperature), presenting complaints (cough, dyspnea, chest pain, syncope, hemoptysis, mental status changes), physical examination findings (unilateral tenderness or swelling in the lower extremity), comorbidities (heart failure (HF), malignancy, chronic respiratory disease, hypertension (HT), atrial fibrillation (AF), cerebrovascular accident (CVA), diabetes mellitus (DM)), history (venous thromboembolism (VTE), at least 3 days of immobilization or surgery within the last 4 weeks), medications (estrogen preparations, aspirin, warfarin, heparin, clopidogrel, ticagrelor, novel oral anticoagulants (NOAC)), laboratory results (C-reactive protein (CRP), d-dimer, creatinine, total protein, urea, hematocrit, mean corpuscular volume (MCV), mean platelet volume (MPV), red cell distribution width (RDW), lactate, base excess (BE)), CTPA radiology reports, hospitalization status in the service or intensive care unit (ICU), discharge and mortality information of eligible patients were recorded. Based on this information, the patients' clinical probability scores for PE (4PEPS, Wells, PERC, Geneva) and their whole blood viscosity (WBV) were calculated. The values of WBV and scoring systems were evaluated for their diagnostic and exclusionary values in the diagnosis of PE. RESULTS: A total of 542 patients were included in our study, including 310 females and 232 males. The number of patients with PE in CTPA was 64, while the number of patients without PE was 478. The median age of all patients was 64 (51-75) years. In patients with PE in CTPA, the median age was 65 (57-78) years, and in patients without PE, it was 64 (51-74) years. This difference was not statistically significant. Among the clinical features, a history of immobilization for at least 3 days or surgery in the last 4 weeks, unilateral lower extremity edema, and PE being the most likely diagnosis were found to be significant in favor of PE. Unilateral lower extremity pain or hemoptysis were not significant for PE. Patients with PE in CTPA had a significantly higher rate of admission to the service and mortality rate. The failure rates of all clinical probability scoring systems, including Geneva, Wells+PERC, Wells, and 4PEPS, were below the generally accepted safety limit of 1.85%. The specificity values were 28.6% for Geneva, 10.6% for Wells+PERC, 7.3% for Wells, and 32.4% for 4PEPS. The scoring system that recommended the least CTPA was 4PEPS. There was no significant difference in terms of WBV values between the groups with and without PE. When patients were divided into quartiles according to WBV values, both low and high displacement rates had a significantly higher rate of admission to the service, ICU admission, and mortality in the first quartile group. CONCLUSION: When compared with other currently accepted scores for acute PE; 4PEPS recommends fewer CTPA with a similar failure rates. With its widespread use among clinicians, health costs, radiation and contrast matter exposures can be reduced. Calculated WBV value; while it has no diagnostic value for PE, it may provide insight into the prognosis of patients with suspected PE. KEYWORDS: Pulmonary embolism, CTPA, 4PEPS, WBV