Ahmet Vefik Paşa'nın diplomatik görev ve faaliyetleri
Diplomatic duties and activities of Ahmet Vefik Pasha
  1. Tez No: 705559
  2. Yazar: GÜLÜZAR KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Tanzimat dönemi Osmanlı Devleti için modernleşmenin dönüm noktasıdır. Bu süreçte, Tercüme Odası'nda yetişen şahsiyetlerin diplomasideki etkinlikleri kayda değer niteliktedir. Bu şahsiyetler siyasi hayatlarının hazırlık aşamasını oluşturan Tercüme Odası'ndan ayrıldıktan sonra pek çok önemli görevlere atanmışlardır. Ahmed Vefik Paşa da Tanzimat Dönemi'ne diplomatik başarıları ve üstün zekâsıyla damga vurmuş önemli siyasi ve aydın kişiler arasındadır. Kişiliği ve diplomasi tecrübesi onun diplomasi teşkilatı içerisinde incelenmeye değer devlet adamları arasında yer almasını sağlamıştır. Almış olduğu eğitimi ve bilgi birikimini siyasi tecrübesiyle harmanlayan Ahmed Vefik Paşa edebi yönü kadar siyasi başarılarıyla da ön plana çıkmayı başarmıştır. Ahmed Vefik Paşa devlet kurumları içerisinde; kâtiplik, elçilik, valilik, meclis başkanlığı, müfettişlik ve Maarif Nazırlığı gibi çok farklı görevleri, zaman içinde elde ettiği tecrübe sayesinde başarıyla yerine getirmiştir. Ahmed Vefik Paşa üzerine, daha çok onun edebi yönünü kapsayan çalışmalar yapılmıştır. Uzun süre devlet adamlığı yapmış olmasına rağmen kendisi ile ilgili yapılan çalışmalarda onun diplomatik tarafı pek ele alınmamıştır. Dolasıyla bu çalışmada Ahmed Vefik Paşa'nın diplomatik ve siyasi yönünü ele almaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
The Tanzimat is a milestone of the modernization of the Ottoman Empire. At this point the diplomatic activities of the officials who qualified in this state-run institution, the Translation Office are noteworthy within this modernization process. These officials were assigned to many important positions after they left the Translation Office, which was the preparatory stage of their political lives. Ahmed Vefik Pasha is among the prominent political and intellectual people who gained his prominence by his diplomatic achievements and keen intelligence during the Tanzimat Period. His personality and diplomatic experience made him one of the statesmen who worth to examine in this diplomacy institution. As well as a literary person, Ahmed Vefik Pasha also managed to stand out as a triumphant statesman with his political achievements by compounding his educational background and his political experience. Ahmed Vefik Pasha performed the duties as a clerk, ambassador, governor, chairman of parliament, speakership, the inspector and minister of education in state institutions and successfully fulfilled these duties he had taken at different levels of the state due to his office experience. The present studies about Ahmed Vefik Pasha, mostly covere his literary personality. This diplomatic side of him was not discussed on those studies despite he fulfilled prominent duties as statesman for a long time. Therefore, in this study, we tried to deal with the diplomatic and political aspects of Ahmed Vefik Pasha.