Akut alt duvar miyokard enfarktüsü ile başvuran hastalarda ekokardiyografik m-mod ile kombine sistolik ekskürsiyonun değerlendirilmesi ve sağ koroner arterin ciddi proksimal stenozu ile olan anjiyografik korelasyonu
Evaluation of combined systolic excursion with echocardiographic m-mode and angiographi̇c correlation with severe proximal stenosis of the right coronary artery in patients presenti̇ng with acute inferior myocardial infarction
- Tez No: 705560
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT ALAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş ve Amaç: Sağ ventrikül fonksiyonları alt duvar miyokard enfarktüsü (ME) hastalarının yaklaşık üçte birinde etkilenir. Alt duvar ME hastalarında sağ ventrikül (RV) tutulumu, hastane içi mortalitenin ve majör komplikasyonların güçlü bir prediktörü olarak tanımlanmıştır ve bu riski tanımlamak için pek çok ekokardiyografik değerlendirme metodunun kullanıldığı çalışmalar yapılmıştır. En çok faydalanılan yöntemler fraksiyonel alan değişimi (FAC), triküspid anulustan ölçülen sistolik ekskürsiyon (TAPSE), triküspid anulusun doku doppler analizi ile elde edilen sistolik hız (S') ve miyokard performans indeksidir. Yapılan çalışmalarda sağ ventrikül çıkım yolunun sistolik ekskürsiyonunun (RVOT-SE) global sağ ventrikül fonksiyonlarında önemli bir yer tuttuğu gösterilmiştir. Bu araştırmada TAPSE ile RVOT-SE'nin toplamını alarak sağ ventrikül kombine sistolik ekskürsiyonu (CSE) olarak tanımladığımız değer ile akut alt duvar miyokard enfarktüsü ile başvuran hastalarda RCA proksimal stenozunun korelasyonunu incelemeyi hedefledik. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 21'i erkek 12'si kadın olmak üzere, 18 yaşın üzerinde olan, semptomların başlangıcında EKG'de inferior derivasyonlarda en az 1 mm ST segment yükselmesi olan ve RCA tıkanıklığının alt türevi anjiyografi ile tespit edilen 33 alt duvar ME hastası dahil edilmesi planlanlanmıştır. TAPSE, M modu ile uzunlamasına RV anulus triküspit halka düzlemi ve yanal duvara paralel sağ ventrikülün. sistolik hareket mesafesi ölçülerek ve RVOT-SE, M-mod ekokardiyografi kullanılarak parasternal kısa eksen görünümünden elde edilen RVOT alanının büyütülmüş sine döngülerinden ölçülmüştür. Bulgular: İki grup arasında yaş, boy, kilo, VKİ ve risk faktörleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Right ventricular functions are affected in approximately one third of patients with inferior wall myocardial infarction (MI). Right ventricular (RV) involvement in patients with inferior wall MI has been identified as a strong predictor of in-hospital mortality and major complications, and studies using multiple echocardiographic assessment methods have been performed to define this risk. The most commonly used methods are fractional area change (FAC), systolic excursion (TAPSE) measured from the tricuspid anulus, systolic velocity (S') obtained by tissue doppler analysis of the tricuspid anulus, and myocardial performance index. Studies have shown that right ventricular outflow tract systolic excursion (RVOT-SE) has an important place in global right ventricular functions. In this study, we aimed to examine the correlation between the value of right ventricular combined systolic excursion (CSE) by summing TAPSE and RVOT-SE, and RCA proximal stenosis in patients presenting with inferior wall myocardial infarction. Materials and Methods: The study included 33 patients with inferior MI, 21 males and 12 females, over 18 years of age, with at least 1 mm ST segment elevation in the inferior leads on ECG at the onset of symptoms, and a sub-derivative of RCA occlusion detected by angiography. has been planned. With TAPSE, M mode, longitudinal RV anulus of the right ventricle parallel to the plane of the tricuspid ring and lateral wall. by measuring systolic range of motion and RVOT-SE was measured from magnified cine loops of the RVOT field obtained from the parasternal short axis view using M-Mode echocardiography. Results: There was no statistically significant difference between the two groups in terms of age, height, weight, body mass, and risk factors.