Çeşitli egzersizlerde (Fiziksel streste) sürrenal hormonlardaki değişimler
The Variations in the adrenal hormones in various exercise (in physical stress)
- Tez No: 70558
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR KAYMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
IV ÖZET Araştırmamız akut stresin etkisini incelemek amacıyla planlandı. Akut stres, maksimal kısa süreli egzersiz programı seçilerek oluşturuldu. Araştırma, yaşlan 20 - 23 arasında ilaç ve alkol kullanmayan ve sistemik hastalığı olmayan gönüllü 40 Er' de uygulandı. Maksimal kısa süreli egzersiz (17 sn'de 100 m. koşu) öncesi ve sonrasında deneklerden kan ve idrar örnekleri alındı. Kanda kreatin kinaz (CK), laktik asit; idrarda kreatinin ve vanil mandelik asit (VMA) değerleri saptandı. Bulgularımıza göre, stres sonrasında kreatinin değerinin arttığı (stres öncesi 1.957 ± 0.666 mg/L, sonrasında 2.212 ± 0.717 mg/L) ancak bu artışın anlamlı olmadığı saptandı. Laktik asit ortalaması benzer şekilde stres sonrasında yüksek bulundu (stres öncesi 1.755 ± 0.813 mM/L, sonrası 6.255 ± 2.647 mM/L, p=0.000). Kreatin kinaz egzersiz sonrasında önemli bir artış gösterdi (stres öncesi 158.8 ± 67.4 U/L, sonrası 225.3 ± 104.9 U/L, p=0.001). VMA değerleri de benzer şekilde stres sonrasında büyük bir artış gösterdi (stres öncesi 5.337 ± 2.140 mg/L, sonrası 8.929 ± 4.297 mg/L, p=0.000). Sonuçlarımız kısa süreli kassal aktiviteyle stres modelinin oluştuğunu ve VMA'nın akut strese özgün bir parametre olabileceğini kanıtlıyor.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was planned in order to examine the effects of acute stress. Acute stress was constituted by choosing a maximal short-time exercise programme. This study was applied on 40 volunteer soldiers, aged between 20 - 23, who don't have a systemic illness and don't use any medicine and alcohol. Blood and urine samples were taken, before and after the maximal short-time exercise application (100 m. race in 17'sc), from the subjects. Creatine kinase (CK), lactic acid values in the blood and creatinin, vanil mandelic acid (VMA) values in the urine were determined. According to our findings we observed that creatinin values increased after stress (before stress 1.957 ± 0.666 mg/L, after 2.212 ± 0.717 mg/L) however it was determined that the increase was not meaningful.The average of lactic acid was found high as the same after stress (before stress 1.755 ± 0.813 mM/L, after 6.255 ± 2.647 mM/L, p=0.000). Creatine kinase showed also after exercise an considerable increase (before stress 158.8 ± 67.4 U/L, after 225.3 ± 104.9 U/L). VMA values showed also a high increase after stress (before stress 5.337 ± 2.140 mg/L, after 8.929 ± 4.297 mg/L, p=0.000). Our results prove that; with short-time muscular activity stress model exists and VMA is a parameter peculiar to acute stress.