İnsan A549 hücreleri metastazı üzerinde D vitamininin etkisi
Effect of vitamin D on metastasis of human A549 cells
- Tez No: 705570
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ÖZTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Tüm akciğer kanserleri içinde en sık görülen akciğer adenokarsinomu, erken evrede belirti göstermemesi, hızlı ilerleyici tipte olması, tespit edildiğinde çoğunlukla metastatik özellik gösteren evre IV'de olması ve uzak organ metastazı varsa sağ kalım süresinin 5 ayın altına düşebilmesi gibi özellikleri nedeniyle insan sağlığını ciddi ölçüde tehdit etmektedir. Transforme edici büyüme faktörü-beta (TGF-β) tarafından uyarılan epiteliyal mezenkimal geçiş (EMT), akciğer adenokarsinomunda tümör metastazına katkı sağlar. Metastazın önlenmesi, kanser terapisinde hedeflenen yöntemlerden biridir. Yapılan çalışmalar, akciğer kanserinin önlenmesinde yeterli D vitamini (VitD) düzeylerinin önemli olabileceğini göstermektedir. VitD'nin, EMT regülasyonunda etkili olduğu bilinir. EMT'de en karakteristik özellik, epitel hücrelerinde görülen E-kaderin protein kaybıdır. Bu nedenle, tümör gelişiminin ve yayılımının önlenmesinde E-kaderin protein kaybının önlenmesi büyük önem taşımaktadır. VitD'nin akciğer adenokarsinomunda E-kaderin proteinini kodlayan CDH1 geni promotörünün metilasyonu üzerinde etkisi bilinmemektedir. Çalışmamızın amacı, TGF-β ile EMT uyarımı yapılan insan A549 hücrelerinde, VitD uygulamalarının CDH1 promotör metilasyonundaki etkisini ve bu süreçte etkili molekülleri belirlemektir. Çalışmada, A549 hücrelerinden üç deney grubu oluşturuldu. Birinci gruptaki hücreler TGF-β (5ng/ml), ikinci gruptaki hücreler TGF-β uygulamasından yarım saat önce 100 µM VitD, üçüncü gruptaki hücreler sadece VitD ile muamele edildiler. Madde uygulamalarından 24, 48 ve 72 saat sonra toplanan hücrelerden DNA/RNA ve protein izolasyonları yapıldı. TGF-β ile EMT uyarımı yapılan A549 hücrelerinde, VitD uygulamaları yapılan ve yapılmayan deney gruplarında, EMT etkinliği, CDH1 promotör metilasyonu, Kaiso ve DNA metiltransferaz 3 alfa (DNMT3A) gibi DNA metilasyonunda etkili moleküllerin ekspresyonlarındaki değişimler, Western blot, QRT-PCR ve bisülfit conversion metilasyon analizleri ile belirlendi. Ayrıca, yara kapanma analizleri ile VitD'nin hücre migrasyonunu engellemede etkinliği değerlendirildi. TGF-β uygulamaları, E-kaderin proteini ve CDH1 mRNA miktarını azaltırken, CDH1 promotör metilasyonu ile Snail, Kaiso, DNMT3A, ACTA2 mRNA ve alfa-düz kas aktin (α-SMA) moleküllerinin ekspresyonlarını arttırdı. VitD ön uygulamaları, A549 hücrelerinde TGF-β tarafından uyarılan EMT'yi geriletti. VitD, TGF-β sinyal yolu aktivasyonunu düşürerek, CDH1 promotör hipometilasyonuna, CDH1 geninin baskılayıcı transkripsiyon faktörü olan Snail proteinin miktarı ile CDH1 promotörünün metilasyonunu düzenleyen Kaiso ve DNMT3A proteinlerinin miktarlarının azalmasına neden oldu. Böylece, A549 hücrelerinde E-kaderin protein miktarının artmasını, α-SMA miktarının ise azalmasını sağladı. Çalışmamız, EMT'nin azaltılması yoluyla metastazın önlenmesinde VitD'nin kullanımının olabileceğine dair in vitro'da kanıtlar sunmaktadır. Çalışmamızın verileri, VitD'nin A549 hücrelerinde CDH1 susturumunu DNA metilasyonu kontrolü üzerinde, EMT'yi gerileterek tümör metastazını önlemede etkili olabileceğini göstermektedir. Deneysel verilerin, klinik çalışmalarla test edilmesi, akciğer adenokarsinomunda VitD'nin anti-kanserojenik terapötiklerle kombine kullanımının faydalı olup olmayacağını belirleyecektir.
Özet (Çeviri)
Lung adenocarcinoma is the most common of all lung cancers. It has serious consequences for human health due to its features such as not showing symptoms at an early stage, being in a rapidly progressive type, being in stage IV, which often shows metastatic features when detected it, and survival time of less than 5 months if distant organ metastases are present. Epithelial mesenchymal transition (EMT) induced by transforming growth factor-beta (TGF-β) contributes to tumor metastasis in lung adenocarcinoma. Prevention of metastasis is one of the targeted methods in cancer therapy. Studies show that adequate levels of vitamin D (VitD) may be important in the prevention of lung cancer. VitD is known to be effective in EMT regulation. The most characteristic feature in EMT is the loss of E-cadherin protein in epithelial cells. Therefore, prevention of loss of E-cadherin protein is of great importance in the prevention of tumor development and spread. The effect of VitD on the promoter methylation of the CDH1 gene encoding the E-cadherin protein is unknown in lung adenocarcinoma. The aim of the current study is to determine the effect of VitD treatments on CDH1 promoter methylation and the effective molecules in this process in human A549 cells stimulated with TGF-β. In the current study, three experimental groups were formed from A549 cells. The cells in the first group were stimulated with TGF-β (5ng/ml), the cells in the second group were treated with 100 µM VitD half an hour before the TGF-β stimulation, the cells in the third group were treated with VitD only. DNA/RNA and protein were isolated from cells collected at 24, 48 and 72 hours after substance administration. Alterations at EMT activity and the expression of molecules effective on CDH1 promoter methylation, such as Kaiso and DNA methyl transferase 3 alpha (DNMT3A) were determined by Western blot, qRT-PCR and bisulfite conversion methylation analyzes in A549 cells stimulated with TGF-β at the presence and absence of VitD. In addition, the effect of VitD in inhibiting cell migration was evaluated by wound healing assays. TGF-β treatment decreased the amount of E-cadherin, CDH1 mRNA, while it increased CDH1 promotor methylation and the expressions of Snail, Kaiso, DNMT3A, ACTA2 mRNA and alpha-smooth muscle actin (α-SMA) molecules. VitD pretreatments regressed TGF-β-induced EMT in A549s. VitD decreased the TGF-β signaling pathway activation and caused a decrease in the CDH1 promotor methylation, amount of Snail protein, which is the repressor transcription factor of the CDH1 gene, and the amounts of Kaiso and DNMT3A proteins, which methylate the CDH1 promoter. Thus, the amount of E-cadherin protein was increased by VitD pretreatment, while the amount of α-SMA was decreased in A549 cells. The current study provides in vitro evidence that the use of VitD can prevent metastasis through reduction of EMT. The data of the current study show that VitD may also be effective in preventing tumor metastasis, by reversing EMT through CDH1 silencing via DNA methylation in A549 cells. Testing of experimental data with clinical studies will determine whether the combined use of VitD with anti-carcinogenic therapeutics in lung adenocarcinoma will be beneficial.