Çevre vergileri ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin ampirik bir analizi
An empirical analysis of the relationship between environmental taxes and economic growth
- Tez No: 705569
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇELİKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Maliye, Econometrics, Economics, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Küreselleşmeyle birlikte artan iktisadi faaliyetlerin, teknolojik gelişme, üretim artışı ve ekonomik büyüme gibi olumlu etkilerinin yanı sıra çevresel kirlilik oluşturması gibi olumsuz sonuçları da mevcuttur. Çevre kirliliği sonucu ortaya çıkan dışsallıkları giderebilmek için karar birimleri bir takım çevresel politikalar uygulamaktadır. Ancak uygulanan çevresel politikalardan biri olan çevre vergilerinin bazen farklı sonuçları ortaya çıkmaktadır. Uygulanan vergi politikaları ekonomik büyüme ile yakından ilişkilidir. Dolayısıyla uygulanan çevre vergileri de ekonomik büyüme üzerinde bir etki oluşturmaktadır. Bazı ekonomilerde uygulan çevre vergileri ekonomik büyüme üzerinde olumsuz etkiler meydana getirirken; bazı ekonomilerde ise çevreye duyarlı teknoloji kullanımıyla birlikte ekonomik büyüme üzerinde olumlu etkiler meydana getirebilmektedir. Bu sebeple çalışmanın temel amacı 1997 – 2019 yılları arasında 29 OECD üyesi ülke için çevre vergileri karşısında ekonomik büyümenin gösterdiği olası tepkileri belirlemek ve çevre vergilerinin ekonomik büyüme üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmada; seçilmiş 29 OECD üyesi ülkesi için 1997 – 2019 yıllarına ait zaman serisi verileri kullanılarak; tek yönlü sabit etkiler tahmincisi ve standart hatalar üreten tahmincisi aracılığıyla panel regresyon analizi yapılmıştır. Kurulan model ile ilgili dönemde çevre vergisi payındaki değişmelerin ekonomik büyüme ile olan ilişkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak 1997 – 2019 arası dönemde çevre vergisi hasılatının vergi gelirleri içindeki payında meydana gelen yüzde 1 birimlik artışın, kişi başına gayri safi yurt içi hasıla üzerinde yüzde 0.22 birimlik bir azalma meydana getirdiği tespit edilmiştir. Sonuçlar çevre vergileri payındaki artışın ekonomik büyüme üzerinde olumsuz etkisinin olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Increasing economic activities with globalization have positive effects such as technological development, increase in production and economic growth, as well as negative consequences such as environmental pollution. In order to eliminate the externalities that arise as a result of environmental pollution, decision units implement a number of environmental policies. However, environmental taxes, which is one of the environmental policies implemented, sometimes have different results. Applied tax policies are closely related to economic growth. Therefore, applied environmental taxes also have an impact on economic growth. While environmental taxes applied in some economies have negative effects on economic growth; in some economies, with the use of environmentally friendly technology, it can have positive effects on economic growth. For this reason, the main purpose of the study is to determine the possible reactions of economic growth against environmental taxes for 29 OECD member countries between 1997 and 2019 and to examine the effect of environmental taxes on economic growth. In the study; using time series data for the years 1997 – 2019 for 29 selected OECD member countries; panel regression analysis was performed using one-way fixed effects estimator and standard errors generating estimator. With the established model, the relationship between the changes in the environmental tax share and economic growth in the relevant period has been tried to be revealed. As a result, it has been determined that the 1 percent increase in the share of environmental tax revenues in tax revenues between 1997 and 2019 resulted in a 0.22 percent decrease in per capita gross domestic product. The results reveal that the increase in the share of environmental taxes has a negative effect on economic growth.