Postkolonyal teori çerçevesinde Kazakistan'ın kültür politikaları
Cultural policies of Kazakhstan within the framework of postcolonial theory
  1. Tez No: 705580
  2. Yazar: ABZAL DOSBOLOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT PURTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla bağımsızlığına kavuşan Kazakistan, kimlik inşa sürecini başlatmıştır. Bağımsızlığını güçlendirme ve milli kimlik inşa etme sürecinde kolonyal dönemin bıraktığı kültürel etkileri yıkmaya çalışmıştır ve bu süreç halen devam etmektedir. Özellikle 2000 yılından itibaren başlatılan kültürel değerleri canlandırma ve ulusal tarihin tekrar yazılması önemli konulardan biri haline gelmiştir. Bu doğrultuda Sovyet döneminde üretilen Kazak tarihi ile ilgili kaynaklar tekrar gözden geçirilmektedir. Kazak halkının geçmişinin Sakalar, Hunlar, Göktürkler ve Altın Orda gibi köklü devletlere ve medeniyetlere dayandığı öne sürülmektedir. Çarlık Rusya'nın ve Sovyetler Birliği'nin etkisi altında geçirdiği sürede zorla unutturulmaya çalışılan Kazak kültürü ve kimliği bağımsızlık sonrası restore edilmeye başlanmıştır. Bu çalışmada, bağımsızlık sonrası Kazakistan'ın kültürel politikaları postkolonyal teori çerçevesinde ele alınmıştır. Kazakistan'daki kültürel dekolonizasyon sürecinin devrimsel değil evrimsel yollarla gerçekleştiği görülmektedir. Barişçıl yollarla yürütülen dekolonizasyon süreci Kazakistan topraklarında yaşayan hiç bir etnik grubu ötekileştirmeden devam etmektedir. Çalışmada Çarlık Rusya'nın ve SSCB'nin Kazakistan'da uyguladıkları politikaları postkolonyal kuram çerçevesinde değerlendirilmiştir. Ayrıca XX. Yüzyılda ortaya çıkan Kazak aydınlarının Çarlık Rusya'nın kolonyal politikalarına karşı milli mücadelesi de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Kazakhstan, which gained its independence with the collapse of the Soviet Union, started the process of identity construction. In the process of strengthening its independence and building a national identity, it tried destroying the cultural influences left by the colonial period, and this process continues. Reviving the cultural values and rewriting the national history, which has been started in 2000, has become one of the important issues. Accordingly, the sources related to Kazakh history produced in the Soviet period are revising. It is claimed that the past of the Kazakh people is based on deep-rooted states and civilizations, such as Saks, Huns, Gokturks, and Golden Horde. Kazakh culture and identity, which was forced to be forgotten during the period under the influence of tsarist Russia and the Soviet Union, began to be restored after independence. In this study, post-independence Kazakhstan's cultural policies are examined within the framework of postcolonial theory. It is seen that the cultural decolonization process in Kazakhstan occurred in an evolutionary rather than revolutionary way. The decolonization process performed by peaceful means continues without otherizing any ethnic group living on the territory of Kazakhstan. In the study, the policies implemented by tsarist Russia and the USSR in Kazakhstan were evaluated within the framework of postcolonial theory. Also, the national struggle of Kazakh intellectuals, who emerged in the 20th century, against the colonial policies of tsarist Russia was examined.