Güzelin değişen gerçekliği ve patolojik etkiler
The changing reality of beauty and pathological effects
- Tez No: 705604
- Danışmanlar: PROF. MEHMET YILMAZ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 342
Özet
Bu tezde güzelliğin insan hayatına içkin ve kadın cinsi için olmazsa olmaz bir bedensel öznitelik olması hususu merkeze alınmıştır. Bu bağlamda güncel süreçte güzelliğin patolojikleştiği genel halin zaman içinde hangi fikirlerden etkilendiği araştırılmış; güzellik ile ilintilendirilen ve tezin bağlamına katkıda bulunan düşünüşler ifade edilmiş; güzel cinsin belirlenmesine ilişkin eril tahakkümün araçsallaştırdığı noktalar tartışılmış; tarihte yer etmiş önemli güzelleşme pratiklerinin tarihçesine yer verilmiş; neoliberal kapitalizmin şeyleri meta değeri üzerinden var etmesi ve bu minvalde güzelliğin bir sektör olarak işler hale gelmesi sorunsallaştırılmıştır. Bu gidişat üzerinden insana dair önemli bir sektör haline gelen güzelliğin çocukluğa ilişkin psikolojik altyapılara dayanması konu edilerek, bu bağlamda psikanalitik okumalara başvurulmuş ve özellikle Lacan'ın ayna evresi belirlenimi üzerinden vardığı Corps Morcele (Parçalanmış Beden) nosyonuna odaklanılmıştır. Tez bünyesinde altı çizilen tüm bu veriler ışığında Güzelin Patolojisi kavramı, güzelliğin günümüzde geçirmiş olduğu dönüşümün bir taşıyıcısı olarak tezin literatüre kazandırmak istediği temel sav olarak merkezileştirilmiştir. Güzelin Patolojisi olarak önerilen kavram çerçevesinde, güzelliğin tarihsel serüveninde kazanmış olduğu alt anlamların yanında tüketim toplumunda geçirdiği dönüşümün onu bir dış görünüş takıntısı haline getirmesi hususu gündeme getirilmiştir. Bu bağlamda patoloji kelimesi içeriğe hem tıbbi bir söylem dilini angaje etmesi hem de pathos kavramından sanatın aldığı ivmeye yaptığı gönderme bakımından önemsenmiştir. Sonuç itibariyle ise günümüzde güzelliğin kazanmış olduğu yeni alt anlamlar nedeniyle iç gerçekliğinde yaşanan değişimin altı çizilmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the nature of beauty inherent to human beings and its being an indispensable bodily attribute for the female gender is taken to be center. In this context, it has been investigated which ideas have affected the general state in which beauty becomes pathological in the current process; the things that are instrumentalized by the masculine domination regarding the determination of the beautiful sex have been discussed; important beautification practices in history have been included; the fact that neoliberal capitalism creates things through the value of commodities has been problematized. In this context, psychoanalytic readings have been examined in the subject of beauty, which has become an important sector for human beings, based on psychological infrastructures of childhood. Meanwhile, we focused Lacan's reading of Corps Morcele (Fragmented Body) which he reached through the mirror stage. In the light of all these data underlined in the thesis, the concept of Pathology of Beauty has been centralized as the main argument that the thesis wants to bring to the literature as a representative of the transformation that beauty has undergone today. Within the framework of the concept proposed as the Pathology of Beauty, besides the sub-meanings that beauty has gained in its historical adventure, has about the consumer society which has started an obsession to people about appearances. In this context, the word pathology has been given importance in terms of both referring to medical discourse language and giving a contribution to the art that the concept of pathos. As a result, it is desired to underline the change in the inner reality due to the new sub-meanings that beauty has gained today.