Günümüz resim sanatında portre ve dijital kimlik olgusu
Portrait and digital identity in contemporary painting
- Tez No: 731489
- Danışmanlar: DOÇ. UMUT KAYAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Teknolojinin insan hayatına dahil olması ile değişen yaşam standartları ve iletişimin evrenselleşmesi pek çok alana yansımaktadır. İletişim bireyler arası gerçekleştiğinden kimlik olgusu da yeni bir boyut kazanmıştır. Kimlik kavramının dijital ortamlara göre şekillenmesi hem gerçeklik hem de görsel algı üzerinden sorgulanmaktadır. Görsel algı, dijital dünyada sosyal medya kullanımının yaygınlaşması ile sürekli bir gelişim içerisindedir. Bu gelişimin temeli fotoğrafa dayanmaktadır. Fotoğrafın icadı ile sanatla doğrudan ilişkilenen teknoloji, internetin icadı ile bambaşka boyutlara ulaşmıştır. Teknoloji, fotoğrafın kullanıldığı fotogerçekçilik, hipergerçekçilik ve simülasyon gerçekliği gibi alanların da zaman içerisinde şekillenmesinde etkili olmuştur. Ulaşımın ve iletişimin hızlandığı bu süreçte sanatın yayılması ve yeni akımların hızla ortaya çıkarak çok daha geniş kitlelere ulaşabilir olması teknolojinin sunduğu imkanlardan biridir. Ancak bu hızlı iletişim günümüzde Çağdaş Sanat olarak nitelendirilen eserlere bakış açılarını değiştirmiştir. Estetik algının sorgulandığı bu süreçte modern yaşamın nesneleri ve dijital kimlikleri illüstratif olarak resmedilmiş ve güzelin yanı sıra gerçekliği sorgulayan sanat fikirleri ortaya çıkmıştır. Teknoloji sayesinde dünyadaki pek çok esere, sanat etkinliklerine, sanatçı profillerine kolaylıkla ulaşılabilir olması ve fikirlerin ortaya atılabileceği platformların oluşturulması ile Çağdaş Sanat bambaşka bir süreç yaşamaktadır. Oysa teknoloji, Chuck Close gibi bazı sanatçılar tarafından sanatta ifade aracı olarak kullanılabilmektedir. Günümüz sanatçıları, çalışmalarında teknoloji ile hayatımıza giren sanallığı sorgulamakta ve gerçekliği aramaktadırlar.
Özet (Çeviri)
With the inclusion of tecnology in human life, changing living standards and the universalization of communication are reflected in many areas. Since communication takes place between individuals, the concept of identity has gained a new dimension. The shaping of the concept of identity according to digital environments is questioned through both reality and visual perception. Visual perception is in a continuous development with the widespread use of social media in the digital world. The basisof this development is based on photography. Technology, which is directly related to art with the invention of photography, has reached completely different dimensions with the invention of the internet. Technology has also been influential in shaping areas such as photorealism, hyperrealism and simulation reality, where photography is used, over time. In this process, where transportation and communication accelerate, the spread of art and the rapid emergence of new trends and reaching much wider masses are one of the opportunities offered by technology. However, this rapid communication has changed the perspectives on the works that are describedas Contemporary Art today. In this process, in which aesthetic perception was questioned, the objects of modern life and digital identities were depicted as illustrative and art ideas that questioned reality as well as beauty emerged. Contemporary Art is going through a completely different process with the fact that many works in the world, art events, artist profiles are easily accessible thanks to technology and the creation of platforms where ideas can be put forward. However, technology can be used as a means of expression in art by some artists such as Chuck Close. Today's artists question the virtuality that enters our lives with technology in their works and seek reality.