1960 sonrası mekanın iki boyutlu yanılsamasından reel mekana uzanan temsilleri
Post-1960 representations of place extending from the two dimensional illision of place to real place
- Tez No: 879239
- Danışmanlar: PROF. MELİHAT TÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Mekân, insanı saran dönüştüren ve sınırlayan bir etkendir. Tarih boyunca insan, inançlarından ve kendilerine sordukları sorulara bilgileri yettikçe açıklamaya çalışmışlar bu doğrultuda yaptıkları resim ve heykellere bunu yansıtmaya çalışmışlardır. Mağara duvarlarına çizdikleri resimleri ya da doğaya bıraktıkları dev sembolleri inançları doğrultusunda yapmışlardır. Avrupa Orta Çağında da sanat buna benzer ilkeler gütmüştür. 13. Yüzyıl görme psikolojisinde güzel olanın gerçek gibi görünmesi gerektiği üzerine eserler verdiğini görmekteyiz. Resimdeki mekân kaygısı güdülmesi onun çözümlene bilirliği konusundaki Giotto'nun ortaya koyduğu fikirler doğrultusunda gelişecek perspektif anlayışının önünü açmıştır. Rönesansla birlikte mekandaki dini anlayış sona ermiş akılla birlikte iki boyutluluğun yerini mekân derinliği ve üç boyut yanılsamasına bırakmıştır. Fotoğrafın icadı resimdeki mekân gerçekliği algısını derinden sarsmıştır. Empresyonizmle birlikte resimsel algının kırılımı olarak hızlı ve anlık çalışmalar mekânın ve ışığın önem kazanmasıyla birlikte renk araç olmaktan çıkarak, mekânı yansıtmada en büyük amaç haline gelmiştir. Nesneler mekandaki zamana bağlı olarak ışığın etkisiyle değişime uğraması yeni arayışları da beraberinde getirmiştir. Matisse'nin mekandaki renkler üzerinde ışık yanılsamasını kaldırarak rengin özüne inerek saf hallerini kullanarak hacim ve kütleyi yok saymıştır. Bu zaman ve mekân kavramları birbirine bağımlı olduğu gerçeği Kübizmle birlikte resmin içerisine girdi. Artık resimde“zaman”kavramı çok önemliydi. 1960'lardaki“biçimsizlik”anlayışıyla birlikte nesnenin ve mekânın sorgulandığı yeni bir döneme girildi. Bu anlayış resim heykel tanımlamasını ortadan kaldırarak resmin ve heykelin iç içe geçtiği ve mekanla birlikte algılanması gerektiği önem kazanmıştır. Frank Stella'nın heykelsi tuvalleri bu duruma kanıt niteliğinde olup heykelde kaide geleneğini de kaldırmıştır.“Beyaz Küp”kavramıyla galeri mekanının gerçekliği sorgulanarak tuval yüzeyindeki sınırların aşıldığı gibi galeri mekanının da sınırları aşıldı. Arazi sanatı, Doğa sanatı gibi yalnızca doğada yapılabilen sanat akımlarını da beraberinde getirdi. Böylece doğa sanata, sanatta doğaya dönmüştür. I. bölümde, mekânın tanımı açıklanmıştır. Milattan Önce insanların mağaralara, büyük arazilere ve duvarlara yaptıkları resimler incelenmiştir. Rönesans'ın doğuşuyla perspektifin mekân üzerindeki etkisi üzerinde durulmuştur. 18. Yüzyıla kadar olan süreçte sanatçıların eserlerindeki mekân kullanımı incelenmiştir. II. Bölümde, 1960 sonrası sanattaki önemli kavramlardan bahsedilmiştir. Değişen galeri mekanının tanımı üzerinde durulmuştur. 1960'tan 21. Yüzyıla kadar mekân üzerinde sorgulamalar yapan sanatçıların eserleri incelenmiştir. III. Bölümde, 21. Yüzyıldan günümüze, sanatçıların eserlerindeki mekân kullanımları incelenmiştir. IV. Bölümde Türk sanatçıların eserlerinde mekânın kullanımı incelenmiştir. İrem Koçan'ın, eserlerindeki mekânın kullanımı eser okuması üzerinden incelenmiştir. Sonuç olarak, galeri mekanının terk edilmesiyle doğaya taşınan sanatın sınırları kalkmıştır. 21. Yüzyıl sanatçısı için sanat ve mekânda kalıcılığın önemi kalmamıştır. Bilim ve teknoloji alanındaki yeniliklerle, değişim sürecinin devam edeceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Space is a factor that surrounds, transforms and limits people. Throughout history, people have tried to explain their beliefs and the questions they ask themselves to the best of their knowledge, and they have tried to reflect this in the paintings and sculptures they made. They made the pictures they drew on cave walls or the giant symbols they left in nature in line with their beliefs. Art in the European Middle Ages also followed similar principles. We see that he wrote works on the 13th century psychology of vision that what is beautiful should look real. The concern for space in painting paved the way for the understanding of perspective to develop in line with Giotto's ideas about its solvability. With the Renaissance, the religious understanding of space ended, and with reason, two-dimensionality was replaced by the illusion of depth of space and three dimensions. The invention of photography deeply shook the perception of space reality in painting. With impressionism, fast and instantaneous works, as a breakdown of pictorial perception, became important as space and light gained importance, and color ceased to be a tool and became the biggest goal in reflecting the space. The fact that objects change under the influence of light depending on time in the space has brought about new searches. By removing the illusion of light on the colors in the space, Matisse went down to the essence of color and ignored volume and mass by using their pure form. The fact that these concepts of time and space are interdependent entered the picture with Cubism. The concept of“time”was now very important in painting. With the understanding of“formlessness”in the 1960s, a new era began in which object and space were questioned. This understanding eliminated the definition of painting and sculpture and gained importance that painting, and sculpture are intertwined and should be perceived together with the space. Frank Stella's sculptural canvases are evidence of this, and he abolished the tradition of pedestals in sculpture. With the concept of“White Cube”, the reality of the gallery space was questioned, and the boundaries of the gallery space were exceeded, just as the boundaries on the canvas surface were exceeded. It brought with it art movements that could only be done in nature, such as land art and nature art. Thus, nature turned into art, and art turned into nature. In part I, the definition of space is explained. The paintings that people made in caves, large areas and walls before Christ were examined. With the birth of the Renaissance, the effect of perspective on space was emphasized. The use of space in the works of artists until the 18th century was examined. II. In the chapter, important concepts in art after 1960 are mentioned. The definition of the changing gallery space was emphasized. The works of artists who inquired about space from 1960 to the 21st century were examined. III. In this section, the use of space in the works of artists from the 21st century to the present was examined. IV. In this section, the use of space in the Works Turkish artists was examined. The use of space in İrem Koçan's Works was, examined though reading the work. As a result, the boundaries of art moved to nature with the abandonment of the gallery space have been removed. Permanence in art and space is no longer important for the 21st century artist. It has been concluded that the process of change will continue with innovations in the field of science and technology.