Sol-jel metodu ile sentezlenen LiSr0,5MoO4 fosforunun lüminesans özelliklerine nadir toprak iyonlarının etkisi
- Tez No: 705652
- Danışmanlar: PROF. DR. RANA KİBAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER ÇETİN KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada sol-jel metodu ile katkılandırılmamış ve Eu, Tb nadir toprak iyonlarıyla katkılandırılmış LiSr0.5MoO4 fosforu başarılı bir şekilde sentezlenmiştir. Sentezlemenin ardından X-ışını kırınımı (XRD), taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile örneklerin yapısal özellikleri araştırılmıştır. LiSr0.5MoO4 toz fosforlarının lüminesans özellikleri radyolüminesans (RL) ve termolüminesans (TL) yöntemleri ile incelenmiştir. Örneklerin X-ışını kırınım desenlerinin incelenmesiyle, I41/a uzay grubunda tetragonal scheelite yapıya sahip oldukları ve katkılandırılan nadir toprak iyonlarının temel kristal yapılarına bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Sentezlenen yeni fosforları ile alınan RL spektrumunda Eu3+ ve Tb3+ nadir toprak iyonlarına ait karakteristik geçişler elde edilmiştir. Bunun yanı sıra LiSr0,5MoO4 fosforunun TL spektrumunda en güçlüsü 148 oC de olan dört TL piki gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, LiSr0.5MoO4 phosphorus, which was not doped with the sol-gel method and doped with Eu, Tb rare earth ions, was successfully synthesized. After the synthesis, the structural properties of the samples were investigated by X-ray diffraction (XRD), scanning electron microscopy (SEM). The luminescence properties of LiSr0.5MoO4 powder phosphors were investigated by radioluminescence (RL) and thermoluminescence (TL) methods. By examining the X-ray diffraction patterns of the samples, it was seen that they have tetragonal scheelite structure in the I41/a space group and that the doped rare earth ions have no effect on the basic crystal structures. Characteristic transitions of Eu3+ and Tb3+ rare earth ions were obtained in the RL spectrum obtained with the newly synthesized phosphors. In addition, four TL peaks were observed in the TL spectrum of LiSr0,5MoO4 phosphorus, the strongest of which was at 148 oC