Trabzon ve çevresinde yaşayan 6-15 yaş grubu çocuklarda diş sayı anomalilerinin retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective evaluation of the tooth number anomalies in children between the ages of 6-15 living in and around of the Trabzon
- Tez No: 705677
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL BAYGIN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Diş sayı anomalileri, fonksiyonel ve estetik bozukluklara yol açması açısından önemli olan ve tedavilerinde de kaybolan bu fonksiyon ve estetiğin kazandırılmasını sağlamak için basit girişimlerden komplike girişimlere kadar zaman ve emek harcanmasını gerektiren patolojilerdir. Bu çalışmada, Trabzon ve çevresinde yaşayan 6-15 yaş grubu çocuklardaki diş sayı anomalilerinin prevelansının ve özelliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Çalışma, Karadeniz Teknik Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı'na, Ocak 2019-Ocak 2021 tarihleri arasında, dental tedavi amacıyla başvuran ve gelişimsel bozukluğu olmayan nonsendromik 6-15 yaş aralığındaki 7109 çocuktan alınan ekstraoral (panoramik) ve intraoral (periapikal ve oklüzal) radyografi ile tıbbi ve dental anamnez kayıtlarının retrospektif olarak incelenmesiyle gerçekleştirildi. Diş eksikliği değerlendirilirken travma, çürük, periodontal hastalık, ortodontik çekimden kaynaklanan eksik dişler hariç tutuldu ve çalışmaya 3. molar dişlerin eksikliği dahil edilmedi. En az bir dişin konjenital eksikliğinin görülmesi durumunda“hipodonti”terimi kullanıldı. Normal diş formülü ile tarif edilenden daha fazla diş sayısı“hiperdonti”olarak kaydedildi. Aynı kişide hipodonti ve hiperdontinin aynı anda ortaya çıkma durumu ise“eşzamanlı hipohiperdonti”olarak kaydedildi. Saptanan diş sayı anomalilerinin cinsiyet, bölge, yön ve pozisyonuna göre sıklık ve dağılımları analiz edildi. İstatistiksel analizler sırasında Ki-kare, Fisher's exact ve Mann Whitney U testleri kullanıldı. Tüm analizlerde p0.05).
Özet (Çeviri)
Tooth number anomalies are pathologies which are important in terms of causing functional and aesthetic disorders and that require time and effort from simple attempts to complicated interventions to ensure that this lost function and aesthetics in their treatment. This study is aimed to evaluate the prevalence and characteristics of tooth number anomalies in children aged 6-15 years living in and around of the Trabzon. The study was conducted by retrospectively examining the extraoral (panoramic) and intraoral (periapical and occlusal) radiographic, medical and dental anamnesis records of 7109 non-syndromic children aged 6-15 years, who were admitted to Karadeniz Technical University, Faculty of Dentistry, Department of Pedodontics for dental treatment between January 2019-January 2020. While evaluating the missing teeth, missing teeth caused by trauma, caries, periodontal disease, orthodontic extraction were excluded and the missing third molar teeth were not included in the study. In case of congenital absence of at least one tooth, the term“hypodontia”was used. The number of teeth greater than that described by the normal dental formula was recorded as“hyperdontia”. The simultaneous occurrence of hypodontia and hyperdontia in the same person was recorded as“concomitant hypohyperdontia”. The frequency and distributions according to the gender, region, side and position of the detected tooth number anomalies were analyzed. Chi-square, Fisher's exact and Mann Whitney U tests were used for statistical analysis. p0.05).