Malatya ilinde sebze olarak tüketilen yabani bitkilerin morfolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of morphological characteristics of wild plants consumed as vegetables in Malatya province
  1. Tez No: 705676
  2. Yazar: HATİCE KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER SERMENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Son yıllarda dünyada ve ülkemizde yaşanan Covid-19 salgını nedeni ile doğal ve organik gıdalara karşı tüketicinin artan talebi doğada kendiliğinden yetişen bitkilere ilgiyi artırmıştır. Bu çalışma, Malatya ilinde sebze olarak tüketilen yabani bitkilerin morfolojik özelliklerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, Capsella bursa – pastoris (çobançantası), Malva sylvestris (ebegümeci), Rumex sp.(efelek), Papaver rhoeas (gelincik), Cardaria draba (gelinparmağı), Sinapis arvensis (hardal), Amaranthus retroflexus (horozibiği), Polygonum cognatum Meissn (madımak), Mentha pulegium (narpuz), Portulaca oleracea L. (semizotu), Chenopodium album L. (sirken), Nasturtium Officinale (su teresi), Scorzonera mollis (teke sakalı), Tragopogon reticulatus Boiss (yemlik), Arum dioscoridis (yılan yastığı) bitkilerinin yaş ve kuru ağırlıkları, bitki boyu, gövde çapı, yaprak-sürgün-dal sayısı gibi bitkisel özellikleri ile yaprak uzunluğu, yaprak eni, yaprak alanı, yaprak kalınlığı, yaprak sap uzunluğu, yaprak sap kalınlığı gibi yaprak özellikleri araştırılmıştır. Nüfus yoğunluklarına göre belirlenen altı ilçede yapılan anket çalışması sonucunda bu bitkilerin çoğunluğu çiğ veya pişirilerek taze tüketildiği gibi, bir kısmı da dondurularak, kurutularak ve salamura olarak da tüketilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Due to the Covid-19 epidemic in the world and in our country in recent years, the increasing demand of the consumer against natural and organic foods has increased the interest in plants that grow in nature. This study was carried out to determine the morphological characteristics of wild plants consumed as vegetables in Malatya province. In the study; , Capsella bursa – pastoris, Malva sylvestris, Rumex sp., Papaver rhoeas, Cardaria draba, Sinapis arvensis, Amaranthus retroflexus, Polygonum cognatum Meissn, Mentha pulegium, Portulaca oleracea L., Chenopodium album L., Nasturtium Officinale, Scorzonera mollis, Tragopogon reticulatus Boiss, Arum dioscoridis plant characteristics such as wet and dry weight of the plants, plant height, stem diameter, leaf-shoot-branch number, leaf length, leaf width, leaf area, leaf thickness, petiole length, leaf stem thickness were investigated. As a result of the survey conducted in six districts determined according to population densities, most of these plants are consumed raw or cooked and consumed fresh, and some of them can be consumed by freezing, drying and brine.