Kurkuminin CDK4/6 inhibitörlerinden palbociclib ve ribociclib ile kombinasyonunun meme kanseri hücrelerindeki etkilerinin karşılaştırılmalı analizi
Comparative analysis of curcumin in combination with CDK4/6 inhibitors, palbociclib and ribociclib on breast cancer cells
  1. Tez No: 705713
  2. Yazar: MUSTAFA BURAK DABAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARİKA ATMACA İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Meme kanseri dünyada ve ülkemizde en sık görülen malignitesi ve mortalitesi oldukça yüksek bir kanser türüdür. Mevcut kemoterapötik ajanlarla yaşam süresi uzatılsa da hastaların sadece %5-10'u beş yıldan fazla yaşar ve gelişen ilaç direnci tedavideki en büyük problemdir. Bu nedenle yeni ajanların ve kombinasyonların araştırılmasına ve bu ajanların moleküler mekanizmalarının aydınlatılmasına ihtiyaç vardır. Bu tez çalışmasının birincil amacı Curcuma longa bitkisinden izole edilen kurkuminin (KR) CDK4/6 inhibitörlerinden Palbociclib (PB) ve Ribociclib (RB) ile kombinasyonlarının olası sinerjistik sitotoksik etkilerinin karşılaştırmalı olarak araştırılmasıdır. İkincil amaç ise, saptanacak olası sinerjistik sitotoksik kombinasyonların hangi ölüm tipi/tipleri üzerinden gerçekleştiğini belirlemektir. Hücre canlılığının ölçülmesinde MTT yöntemi kullanıldı. Ajanların IC50 değerlerinin ve kombinasyon indeks değerlerinin belirlenmesinde Calcusyn 2.1 programı kullanıldı. Apoptotik etkilerinin belirlenmesi için DNA fragmentasyonunu ölçen ELISA tabanlı bir kit, otofajik hücre ölümünün tespiti için otofajik vakuolleri spesifik olarak boyayan Autophagy Assay Kit kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common malignancy and mortality in the world and in our country. Although life expectancy is extended with existing chemotherapeutic agents, only 5-10% of patients live more than 5 years and developing drug resistance is the biggest problem in treatment. Therefore, it is necessary to investigate new agents and combinations and to elucidate the molecular mechanisms of these agents. The primary aim of this thesis study is to compare the possible synergistic cytotoxic effects of curcumin (KR) isolated from Curcuma longa plant with CDK4 / 6 inhibitors Palbociclib (PB) and Ribociclib (RB). The secondary aim is to determine through which type / types of death possible synergistic cytotoxic combinations to be detected. MTT method was used to measure cell viability. Calcusyn 2.1 program was used to determine the IC50 values and combination index values of the agents. An ELISA-based kit measuring DNA fragmentation was used for determination of apoptotic effects, and Autophagy Assay Kit, which specifically stains autophagic vacuoles for detection of autophagic cell death.