Kurumsal kaynak planlaması benimseme davranışlarının öncülleri ve sonuçları
Antecedents and consequences of enterprise resource planning adoption behaviors
  1. Tez No: 705718
  2. Yazar: EBRU YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kurumsal Kaynak Planlama (KKP) benimseme süreci her ne kadar uzun ve zahmetli bir süreç olsa da organizasyona getireceği yenilikler ve kolaylıklar açısından vazgeçilmez bir öneme sahiptir. Organizasyon kendi yapısına, kurumsal hedeflerine ve iş süreçlerine uygun bir KKP sistemi seçmelidir. Ayrıca organizasyonun uygulama stratejisine bağlı olarak KKP projeleri uzun ve ciddi bir benimseme sürecini de gerektirebilir. Bu tezde organizasyonların KKP sistemi benimseme davranışlarının öncülleri ve sonuçları konusunda bütünleşik bir model önerilmiştir. Teknoloji Kabul Modeli (TKM) baz alınarak oluşturulan araştırma modelinde, Teknoloji-Organizasyon-Çevre (TOÇ) çerçevesi ve Hofstede'nin kültürel boyutlar teorisinden faydalanılmıştır. Oluşturulan araştırma modeli üzerinden 4 organizasyon ile görüşülerek çapraz vaka çalışması yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgularla birlikte araştırma modeli revize edilmiştir. Revize model değerlendirilmek üzere anket çalışması yapılmıştır. Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) istatistiksel analizleri yapılarak organizasyonların KKP sistemini seçerken göz önünde bulundurdukları öncüller, benimseme davranışları ve ardıllar arasında bir ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Sunulan model, KKP sistemleri benimseme davranışları ve ele alınan değişkenlerin etkileri konusunda değerlendirme imkanı sunmuştur. Geliştirilen modelin KKP sistemleri yazınına en önemli katkısı, davranışların öncül ve sonuçlarının YEM çerçevesinde bir bütün olarak test edilmesine imkan sağlamasıdır. Çalışma sonuncunda benimseme davranışlarının yenilik benimseme durumuna göre ayrışmadığı; benimseme davranışlarının modüllere göre ve uyumsuzluklar karşısında şekillendiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although Enterprise Resource Planning (ERP) systems adoption is a long and laborious process, it is indispensable for the innovations and amenities it will bring to the organization. Organizations should choose ERP systems that suit to their structures, goals and business processes. In addition, depending on their implementation strategies, ERP systems may require long and serious adoption processes. In this thesis, an integrated model of the predecessors and consequences of ERP system adoption behaviors is proposed. The model is based on the Technology Acceptance Model (TAM) and utilizes the Technology-Organization-Environment (TOE) framework and Hofstede's organizational culture dimensions. A cross-case study was conducted by interviewing 4 organizations according to the initial version of the research model. The model has been revised based on the case study findings. Then, a survey was conducted to evaluated the revised model. Structural Equation Modeling (SEM) analysis was performed to analyse the hypothesized relations among the study constructs. The model presented provided an opportunity to evaluate the ERP system adoption behaviors together with the predecessors and consequences. As a result of the study, it has been concluded that adoption behaviors are not differentiated according to the state of innovation adoption, rather adoption behaviors are shaped according to the modules and in the face of incompatibilities.