H. 1133-1134 (M. 1721-1722) tarihli 97 numaralı Ankara Şer'iyye Sicilinin transkripsiyon ve değerlendirmesi
The transcription and analysis of the Ankara Court Registry Records no. 97 dated 1721-1722 (Hegira Calendar 1133-1134)
  1. Tez No: 705719
  2. Yazar: ŞEYMA YAPICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KANKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 522
Özet
Osmanlı Devleti'nin ve Osmanlı toplumunun idari, iktisadi ve sosyo-kültürel hayatı hakkında ilk elden bilgi veren, temel kaynaklardan birisi de şer'iyye sicilleridir. Şer'i hükümler esas olmakla birlikte örfi uygulamaların da yer aldığı bu defterler kaza adı verilen merkezlerde görevlendirilen kadılar tarafından tutulmuşlardır. Merkezden emirlerin yanı sıra mahallinde cereyan eden her türden alım –satım, anlaşmazlık, evlenme- boşanma, miras, vasi nasbı, komşuluk ilişkileri vs. konularda son derece kıymetli bilgiler aksettirmektedir. Transkripsiyonunu yapmak ve değerlendirmek üzere seçtiğimiz defter, H.1133-1134 (M.1721-1722) tarihleri arasındaki kayıtları ihtiva etmektedir. Çalışmamızda ilk olarak Ankara şehrinin tarihi ve coğrafyası yanında şer'iyye sicilleri ve kadı hakkında genel bilgiler verilmiştir. Ardından 97 Numaralı Ankara Şer'iyye sicilinin transkripsiyonu yapılmış ve son olarak da defter içindeki belgelerden hareketle, belirtilen tarihlerde Ankara'nın görünümü hakkında değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the main sources that give firsthand information about the administrative, economic and socio-cultural life of the Ottoman State and the Ottoman society is the Shari'a registers (books). Although the Shari'a provisions are the main ones, these books, which also include customary practices, were kept by the qadis assigned to the centers called kaza (district). In addition to orders from the center, it reflects extremely valuable information about all kinds of purchases, sales, disputes, marriages, divorces, inheritance, guardianship, neighborly relations that occur in its neighborhood. The book that we chose to transcribe and evaluate contains the records from the period between AH 1133 and 1134 (AD 1721 and 1722). In our study, first of all, general information about the history and geography of the city of Ankara, as well as the Shari'a registers and the qadi is provided. Then, the transcription of the Ankara Shari'a register No. 97 was made and finally, based on the documents in the book, evaluations were made about the appearance of Ankara on the specified dates.