Konya ilinde yaşayan 25-34 yaş arası genç yetişkin bireylerin Twitter'da siyasal katılım davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of political behaviors on Twitter for young adults aged 25-34 living in Konya province
- Tez No: 705726
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı, Konya ilinde yaşayan 25-34 yaş arası genç yetişkin bireylerin Twitter platformunda gerçekleştirmiş oldukları siyasal katılım davranışlarını incelemektir. Bu doğrultuda araştırmanın evrenini Konya il merkezindeki merkez ilçeler oluşturmaktadır. Çalışma evreni içinde yer alan Konya il merkezinde yaşayan, 25-34 yaş arası ve Twitter platformunu kullanan 253 katılımcı kolayda örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak, katılımcıların Twitter'da siyasal katılım davranışlarını ölçmek için Twitter'da Siyasal Katılım Ölçeği kullanılmıştır. Katılımcıların cinsiyet, yaş, medeni durum gibi demografik bilgilerini ölçmek için ise Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ulaşılan bulgulara bakıldığında, katılımcıların Twitter'da siyasal katılım düzeyinin cinsiyete, yaşa ve çocuk sahibi olma durumuna göre farklılaşmadığı görülmüştür. Katılımcıların eğitim düzeyi, mesleği, günlük çalışma süresi, medeni durumu, aylık gelir düzeyi, sosyal medyada vakit geçirme süresi ile Twitter'da siyasal katılım düzeyleri arasında, Twitter'da Siyasal Katılım ölçeğinin alt boyutlarına bağlı olarak farklılaşma durumunun değişiklik gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the political participation behaviors of young adult individuals aged 25-34 living in the province of Konya on Twitter. In this direction, the population of the research consists of the central districts in the city center of Konya. 253 participants, aged 25-34, living in the city center of Konya, which is included in the study universe, and using the Twitter platform, were selected by convenience sampling method. As a data collection tool in the research, the Political Participation Scale on Twitter was used to scale the political participation behaviors of the participants on Twitter. Personal Information Form was used to measure the demographic information of the participants such as gender, age and marital status. According to the findings obtained as a result of the research, it was seen that the level of political participation of the participants on Twitter did not differ according to gender, age, having a child. It has been observed that there is a difference between the education level, profession, daily working time, marital status, monthly income level, time spent on social media and political participation levels on Twitter, depending on the sub-dimensions of the Political Participation Scale on Twitter.