Üniversite öğrencilerinde akademik erteleme eğilimi, mükemmeliyetçilik ve iyi oluş arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between academic procrastination tendency, perfectionism and well-being in university students
- Tez No: 705740
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ POYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma kapsamında üniversite öğrencilerinin akademik erteleme eğilimleri, mükemmeliyetçilik ve iyi oluşları arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma grubunu üniversitede ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitim kademelerinde öğrenim gören 179 kadın ve 192 erkek öğrenci oluşturmaktadır. Veriler Bilgi Formu, Aitken Akademik Erteleme Eğilimi Ölçeği, Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği ve Ontolojik İyi Oluş Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizi için SPSS 26 programı aracılığı ile Bağımsız Gruplar T Testi, ANOVA, Pearson Korelasyon Katsayısından faydalanılmış ve Lisrel8.51 programı ile ise yapısal eşitlik modellemesi oluşturulmuştur. Çalışmanın sonucunda mükemmeliyetçilik ve düzen boyutunun akademik erteleme eğilimlerini, akademik erteleme eğilimlerinin ise ontolojik iyi oluşu anlamlı yordadığı görülmüştür. Mükemmeliyetçilik ve ontolojik iyi oluş arasındaki ilişkide akademik erteleme eğilimlerinin aracı etkisi olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this research, it is aimed to examine the relationships between university students' academic procrastination tendencies, perfectionism and well-being. The research group consists of 179 female and 192 male students studying at the associate, undergraduate and graduate education levels at the university. Data were collected with Information Form, Aitken Academic Procrastination Scale, Frost Multidimensional Perfectionism Scale and Ontological Well-Being Scale. For the analysis of the data, Independent Groups T Test, ANOVA, Pearson Correlation Coefficient were used via SPSS 26 program and structural equation modeling was created with the Lisrel8.51 program. As a result of the study, it was seen that perfectionism and order dimensions significantly predicted academic procrastination tendencies, and academic procrastination tendencies significantly predicted ontological well-being. It has been understood that academic procrastination tendencies have a mediating effect on the relationship between perfectionism and ontological well-being.