Ekonomik kalkınma, küresel rekabet ve teknolojik inovasyon ilişkisinin panel veri ile incelenmesi; G-20 ülkeleri örneği
Examining the relationship of economic development, global competition and technological innovation with panel data; example of G-20 countries
  1. Tez No: 705742
  2. Yazar: NAZLI PARLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
İktisadi kalkınma olgusunun ölçülmesinde ülkelerin; ekonomik, demografik, sosyal, kültürel ve siyasal yapılarında meydana gelen farklılıkların bulunması bu kavramın tek bir ölçütle belirlenmesine engel olmaktadır. Bu konu hakkında insani gelişme raporunda da bahsedildiği üzere kalkınmanın amaçları ve araçları arasında temel bir ayrımın yapılması zorunlu olmaktadır. Kalkınma ekolü gelişme ekonomisi olarak da adlandırılmakta ve ekonomide sayısal değerlerin ifade edildiği 'ekonomik büyüme' ve sosyal değerlerin de yer aldığı 'insani gelişme' olmak üzere iki ayrı çerçevede incelenmektedir. Günümüzde teknolojik alanda meydana gelen gelişmeler; ekonomik büyümenin tetikleyici, insani gelişiminde itici gücü olmaktadır. Küresel piyasalarda ülkeler elde ettikleri bu güç doğrultusunda orta ve uzun vadede üstünlük elde etme ve rekabetçi yapılarını da koruma arzusu içindedirler. Ekonomide kalkınma kavramı, inovasyon kavramı ve rekabet gücü kavramları arasında domino etkisi söz konusudur. Şöyle ki inovatif bir ülkede yaşanan gelişmeler rekabet gücünü arttırmakta, rekabet gücü ve inovasyon içeren ülkelerde kalkınmışlık seviyesine yaklaşmaktadır. Kalkınma gelişmekte olan ülkeler için önemli bir süreçtir. Bu süreç içerisindeki ekonomik hamlelerin doğru atılması, gelişmekte olan ülkelerin gelişmiş ülke seviyesine yükselmesinde ve toplumsal refah elde etmesinde büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada gelişmekte olan G-20 ülkelerinde rekabet ve inovasyon değişkenlerinin ekonomik kalkınma ilişkisinin panel veri analizi kullanılarak araştırılması amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda verisine ulaşılabilinen 13 G-20 ülkesi 1997-2018 dönemleri arasında incelenmiştir. Çalışmada panel veri analizi tekniklerinden yararlanılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre; ekonomik kalkınma ile rekabet ve inovasyon değişkenlerinin uzun dönende ilişkili oldukları ve bu değişkenler arasında pozitif nedensel ilişkinin bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In measuring the economic development phenomenon, countries; The existence of differences in economic, demographic, social, cultural and political structures prevents this concept from being determined with a single criterion. As mentioned in the human development report on this issue, it is imperative to make a fundamental distinction between the goals and means of development. The development school is also called development economics and is examined in two separate frameworks: 'economic growth', where numerical values are expressed in the economy, and 'human development', which includes social values. Today, developments in the field of technology; It is the trigger of economic growth and the driving force of human development. In the global markets, countries desire to gain superiority in the medium and long term and to preserve their competitive structures in line with the power they have gained. There is a domino effect between the concepts of development, innovation and competitiveness in the economy. That is, developments in an innovative country increase competitiveness, and countries with competitiveness and innovation approach the level of development. Development is an important process for developing countries. Making the right economic moves in this process is of great importance for developing countries to rise to the level of developed countries and to achieve social welfare. In this study, it is aimed to investigate the relationship between competition and innovation variables and economic development in developing G-20 countries by using panel data analysis. For this purpose, 13 G-20 countries, whose data can be accessed, were examined between 1997-2018. Panel data analysis techniques were used in the study. According to the results of the study; It has been concluded that economic development, competition and innovation variables are related in the long term and there is a positive causal relationship between these variables.