Beşeri sermayenin geliştirilmesinde eğitim sistemlerinin rolü: Türkiye, Güney Kore ve Almanya örnekleri
The role of the educational systems in the development of human capital: Turkey, South Korea and Germany examples
- Tez No: 566269
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Education and Training, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Ekonomik kalkınmanın temelini oluşturan beşeri sermaye kavramı, bireyin ya da toplumun sahip olduğu bilgi, beceri, yetenek, sağlık seviyesi, toplumla olan ilişkisi ve eğitim seviyesi gibi kavramları kapsamaktadır. Ekonomik büyüme sürecinde ülkelerin beşeri sermaye yatırımlarını ve bu yatırımlardan özellikle eğitim unsurunu temellerine yerleştirmeleri, kalkınma süreçlerinde oldukça önemli paya sahiptir. Özellikle gelişmekte olan ülkeler bu paydan en çok faydalanan gruptur. Bu çalışmada da beşeri sermaye yatırımı olan eğitimin, ülkelerin ekonomik gelişimi ile olan ilişkisi incelenmektedir. Ayrıca bu ilişkinin çeşitli uygulamalar üzerinden gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde ne seviyede ve nasıl işlendiği kapsamı üzerinde durulmaktadır. Ekonomik kalkınma küresel dünyada rekabeti devam ettiren en temel unsurdur. Bu çalışmanın amacı da bu noktadan hareketle, ülkelerde ekonomik kalkınmanın birincil gerekliliği olan beşeri sermayenin eğitim yatırımı boyutundan ele alınarak; gelişmekte olan, son zamanlarda gelişmeyi başarmış ve yıllar boyu gelişmiş statüsünde yer alan ülkelerin eğitim uygulama çıktılarının incelenmesi ve eğitimin bu kategorideki ülkelerin kalkınmasında ne gibi rol üstlendiğini göstermektir. Eğitim, sağladığı beceri ile insanların hayatları boyunca kazanacağı gelirin belirleyicisi olmakla beraber, bireysel ve ülke kalkınması açısından adil gelir, eşit haklar, siyasal istikrar ve toplumsal dayanışmayı da sağlamaktadır. Bu çalışma ise bu bağlamda beşeri sermaye kapsamında birey ve ülke gelişimini incelemesi açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmada, beşeri sermaye yatırımı olan eğitimin ekonomik kalkınma ile olan ilişkisi, literatür taraması doğrultusunda değerlendirilmiştir. Beşeri sermaye kavramı ve eğitim uygulamaları hakkında çeşitli makale ve tezlerden yararlanılmıştır.Özellikle Almanya ve Güney Kore hakkında eğitim ve eğitime dayalı ülke kalkınması uygulamaları alanında yabancı kaynaklardan yararlanılmıştır. Çalışmanın ana hedefi eğitim yatırımının Türkiye, Almanya ve Güney Kore ülkelerinde nasıl ve ne kapsamda uygulandığını anlayabilmektir. Bu kapsamda bu yatırımın sonuçlarını değerlendirmek için sistemsel (eğitim hakkında) uygulamalar incelenerek, ekonomik kalkınmayla olan etkisi çeşitli istatistiki raporlar üzerinden analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda; genel anlamda beşeri sermaye ile ekonomik kalkınma arasında pozitif anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ülkelerin eğitime yaptıkları yatırım oranında donanımlı ve üretimin gelişmesine yönelik Ar-Ge, teknoloji ve inovasyon faaliyetlerinde bulundukları tespit edilmiştir. Bu faaliyetlerde başarılı olan Güney Kore ve Almanya gibi gelişmiş ülkelerde istihdam gücünün daha yüksek olduğu, ülkelerinin ekonomisinin gelişimine yönelik potansiyel alanları bu faaliyetler ile belirleyebildikleri ve bu noktalara kanalize olabildikleri görülmektedir. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin ise kalkınabilmesi için öncelikle eğitim sistemlerinin ve uygulamalarının daha iyi bir düzeye getirmesi gerekmektedir. Özellikle içerisinde bulunduğumuz bilgi toplumuna adaptasyonun sağlanabilmesi için toplumu
Özet (Çeviri)
The concept of human capital, which forms the basis of economic growth, is used to express all the concepts such as knowledge, skills, abilities, health status, place in social relations and education level of an individual or a society. In the process of economic growth, the fact that countries place human capital investments, especially the education element from these investments, on their foundations has a significant share in development processes. Developing countries, in particular, make the most use of this share. In this study, the relationship between education, which is human capital investment, and the economic development of countries is examined. It also focuses on the extent on what level and how this relationship has been processed in developed and developing countries through various practices. Economic growth is the most fundamental element of competition in the global world. The aim of this study from this point of view is, by taking into consideration the education investment dimension of human capital which is the primary necessity of economic growth in countries, to examine the educational implementation outcomes of a developing, a recently developed and a developed-for years countries and to show the role of education in the development of such countries. Education, with the skills it provides, is the determinant of the income that people will earn during their lives, but it also provides fair income, equal rights, political stability and social solidarity for individual and country development. In this regard, this study is important for examining the development of individuals and countries within the scope of human capital. In this study, the relationship between education, which is a human capital investment and economic development, has been evaluated in the light of the literature review. Various articles and theses about the concept of human capital and educational applications have been utilized. Particularly, foreign sources were utilized in the field of education and education-based country development practices about Germany and South Korea. The study's main objective is to understand how and what scope the investment in education is implemented and applied in Turkey, Germany and South Korea. In this context, systematic (about education) applications were examined to evaluate the results of this investment. And various statiscial reports were examined to evalute its impact on economic development. As a result of the study; in general, a positive significant relationship was found between human capital and economic development. It has been determined that countries are equipped and engaged in researh and development, technology and innovation activities in order to improve production at the rate of their investment in education. It is seen that developed countries such as South Korea and Germany, which are successful in these activities, have higher employment power and can identify and channel potential areas for the development of their countries' economy through these activities. In developing countries such as Turkey, needs to bring the educational systems and applications in a much better position. Particularly, in order to provide adaptation to the information society we are presently in, the individuals forming the society should be educated as more knowledgeable and qualified.