Avrupa Birliği üye ülkelerinde beşeri sermaye ve yeniliğin verimlilik üzerine etkisi
The effect of human capital and innovation on productivity in the member countries of the European Union
- Tez No: 810348
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHUN DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 455
Özet
Küresel dönüşüm süreci, ekonomik, sosyal ve siyasi alanlarda birçok faktörü etkilemekte ve değişime zorlamaktadır. Yaşanan dönüşüm sürecinde yeni nesil büyüme politikalarına yönelerek küresel ekonomide rekabet seviyesini korumak, ekonomik dinamizmi sağlamak ve sürdürülebilir büyüme elde etmek isteyen ülkeler ulusal politikalarında beşeri sermaye stokunun genişletilmesi, yeni teknolojilerin yaratılması ve verimlilik büyümesinin yükseltilmesine odaklanmaktadırlar. Yaşanan bu gelişmeler karşısında Avrupa Birliği sürdürülebilir ekonomik büyüme çerçevesinde, rekabet seviyesini yükseltmek, daha yenilikçi bir ekonomiye sahip olabilmek ve iç ve dış konjonktürde gelişen durumlara hazırlanarak yapısal problemlerin üstesinden gelebilmek için 2010 yılında“Akıllı, Kapsayıcı ve Sürdürülebilir Büyüme için Avrupa 2020 Stratejisi”kabul etmiştir. Bu bağlamda çalışmanın amacı yapısal dönüşüm sürecini 2010 (ve daha öncesinde) yılında başlatan Avrupa Birliği'nin üye ülkelerinde beşeri sermaye ve yeniliğin verimlik üzerindeki etkisini ampirik yöntemle incelemek oluşturmaktadır. İlgili amaç doğrultusunda seçili Avrupa Birliği üye ülkelerinde beşeri sermaye, yenilik ve verimlilik değişkenlerinin ilişkisi 1996-2019 yılları arasında Panel VAR Analizinde Granger Nedensellik Testi ile incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda yenilik (PATENT) değişkeni verimlilik (MFP) değişkeninin nedeni iken beşeri sermaye (LFSADV) değişkeni yeniliğin nedeni iken verimliliğin nedeni değildir bulgusuna ulaşılmıştır. Başka bir ifade ile Avrupa Birliği'nde yeniliklerin verimlilik üzerindeki doğrudan etkisine karşın beşeri sermaye, verimliliği yenilikler aracılığıyla dolaylı olarak etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The transformation process experienced on a global scale affects many factors in the economic, social, and political fields and forces change. Countries that want to maintain their level of competitiveness in the global economy, ensure economic dynamism, and achieve sustainable growth by turning to new generation growth policies in the current transformation process focus on expanding human capital stock, creating new technologies, and increasing productivity growth in their national policies. In the face of these developments, the European Union adopted the“Europe 2020 Strategy for Smart, Inclusive, and Sustainable Growth”in 2010 to increase the level of competition within the framework of sustainable economic growth, to have a more innovative economy, and to overcome structural problems by preparing for the developing situations in domestic and foreign contexts. In this context, the study aims to empirically examine the effect of human capital and innovation on productivity in the European Union member states, which started the structural transformation process in 2010 (and before). In line with the related objective, the relationship between human capital, innovation, and productivity variables in selected European Union member states was analyzed by the Granger Causality Test in Panel VAR Analysis between 1996-2019. As a result of the study, it was found that the innovation (PATENT) variable is the cause of the productivity (MFP) variable, while the human capital (LFSADV) variable is the cause of innovation but not productivity. In other words, despite the direct effect of innovations on productivity in the European Union, human capital affects productivity indirectly through innovations.