17 Beta-estradiolün endotel hücre kültüründe endotelin-1 gen expresyonu üzerindeki etkisi
17 beta-estradiol moduletse endothelin-1 expression and release from cultured human umblical vein endothelial cells (HUVEC)
- Tez No: 70575
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
-iii- ÖZET Lokal ve kan dolaşımındaki faktörlere karşı vazoaktif maddeler üreten vasküler endotel tabakası, vasküler tonun düzenlenmesinde oldukça önemli rol oynamaktadır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda 17?-estradiolün (17JJ-E2) vasküler tonüs ve vasküler reaktivitenin modülasyonunda önemli rol oynadığı ve endotelden salgılanan vazodilator veya vazokonstriktör maddelerin üretimini direkt olarak etkilediğini gösterilmiştir, Sunulan bu tez çalışmasında, insan göbek kordon ven endotel hücre (HUVEC) kültürlerinde 17?E2'nins endotelin-1 (ET-1) gen ekspresyonu ve salgılanması üzerindeki etkisinin incelenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla, %10'luk fetal dana serumu ve antibiyotik destekli medyum 199 kullanılarak insan göbek kordon ven endotel hücre (HUVEC) kültürleri hazırlanmıştır. Hücreler estroj ensiz kontrol ortamında ve 10-7 M 17 ?-E2 ile veya 10" M İ7P-E2 içeren ortamlarda 48 saat inkübe edilmiştir. Bu hücrelerdeki 17?-E2 uyarımına bağlı ET-1 mRNA ekspresyonundaki değişiklik Northern blot analizi ile saptanmıştır. Endotel hücrelerinin 10-7 M ve 10-9 M İ7P-E2 ile 48 saatlik inkübasyonları ardından, proendotelin-1 mRNA ekspresy onlarının E2 konsantrasyonuna bağlı olarak ve estroj ensiz kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, sırasıyla %40 ve %30'luk bir azalma görülmüştür. Elde edilen bu sonuçlar 17?-E2'nin endotel hücrelerinden endoteiin (ET) üretimini modüle ettiğini göstermektedir. Bu çalışma estrojen hormonunun kardiovasküier sistemde koruyucu etkilerinin olduğu kısmen de olsa açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
-IV- ABSTRACT 17 p -Estradiol Modulates Endothelin-1 Expression and Release From Cultured Human Umbilical Vein Endothelial Cells (HUVEC) The vascular endothelium plays an essential role in the regulation of vascular tone by producing vasoactive substances in response to local and circulating factors. Recent studies have demonstrated that 17? -estradiol (17?-E2) act directly on the cardiovascular system and modulate the vascular tone and vascular reactivity by influencing the production of vasodilator and vasoconstrictor factors from endothelium. The goal of this thesis is to investigate the role of E2 in the regulation of endothelin-1 (ET-1) mRNA expression and secretion in cultured human umbilical vein endothelial cells (HUVEC). Endothelial cells prepared from human umbilical cord veins were cultured in Medium 199 supplemented with 10% fetal calf seram, and antibiotics. Cells were incubated with estrogen-free medium or medium containing 10-7 or 10-9M E2 for 48 hours. Changes in ET-1 mRNA expression in HUVEC which were treated with E2 was examined by Northern analysis. Incubation of endothelial cells with 10-7 or 10-9M E2 for 48 hours significantly reduced the proendothelin mRNA expression in a dose dependent manner (-40% and -30%. respectively) compared to E2-deprived cells. The results demonstrate that E2 modulate the production of ET in endothelial ceils and this finding may partly explain protective effects of hormone on cardiovascular system.