Damar otu (Plantago major) Bitkisinin ekstraktının insan lenfosit hücrelerinin mitotik indeksi üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of mitogenic effects of the Plantago major plant extract on human lymphocyte cells
  1. Tez No: 70574
  2. Yazar: NİLÜFER ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARAGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Doku kültürü yöntemlerinde ve kromozom analizi için başvurulan lenfosit kültürü çalışmalarında normal şartlarda hücre siklusunun Go/Gı fazında bulunan lenfositlerin mitoz siklusuna girmelerini sağlamak için Phaseolis vulgaris (benekli fasulye) 'ten elde edilen phytohemaglutinin (PHA) maddesi kullanılmaktadır. Özellikle Karadeniz bölgesinde yaşayan halk arasında, Plantago major (damar otu) bitkisi yaralan iyileştirmek amacıyla kullanılmaktadır ve olumlu sonuçlar alınmaktadır. Bu folklorik tedavi şeklinden yola çıkarak. Plantago major bitkisinden elde edilen ekstraktın bir mitoz sitimulatörü olabileceğini düşünülerek denemeler sürdürülmüştür. Hazırlanan 30 adet lenfosit kültürüne işlemde rutin olarak kullanılan phytohemaglutinin yerine, SF ile hazırlanan Plantago major ekstresi ilave edilmiştir. Lenfositlerin üçüncü S fazında oldukları 54. saatte DNA'Iarı Propidiunı lodit (Pî) ile boyanarak; her birinin DNA miktarları ve hücre siklusu analizleri FCM ile yapılmıştır. Elde edilen sonuçların ışığında yapılan istatistiğe göre, S fazına giren hücrelerin sayısında artış olduğu ve buna bağlı olarak da Plantago major bitki ekstresinin içeriğinde gerçekten mitozu arttırıcı madde veya maddelerin bulunduğu sonucuna varılmıştır. Bu etkin maddelerin yoğunlaştırılarak kullanılması halinde çok daha anlamlı sonuçların ortağa çıkacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Phytohemaglutinin (PHA), isolated from Phaseolus vulgaris (red bean), is useful for chromosome analyses in lymphocyte and tissue cultures. Normally, it stimulates the potantial mitotic activation of leukocytes in Go/Gi phase of ceil cycle. People living in the Black Sea Reagon have been using Plantago major to treat the wounds and they claim they get good results. Based on this traditional treatment, Plantago major was thought to have mitotic stimulation activity. in this work, instead of PHA, the SF extraction of Plantago major was used in 30 lymphocyte cultures. At third S-phase, the celluler DNA were stained with propidium iodit (PI). Then cell cycle and DNA content were analised by FCM. According to statistics of these results, the number of cells in the S-phase signgficantly increased indicating that there is an active substance or substances in the extract of Plantago major which stimulates the cell cycle. More studies are needed to be performed with the prufied form of this active substance, then it may give more significant results.