Broyler rasyonlarında kullanılan kinoanın serum antioksidan parametreleri üzerine etkisi
The effect of quinoa used in broiler diets on serum antioxidant parameters
- Tez No: 705766
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİYE SOYTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırmada farklı oranlarda broyler rasyonlarına eklenen kinoanın serum antioksidan seviyelerine olan etkilerini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Araştırmada 84 adet günlük Ross 308 erkek broyler civciv kullanıldı ve deney 34 gün sürmüştür. Civcivler kontrol ve Grup 1 ve Grup 2 olmak üzere toplam 3 ana gruba ayrılmıştır. Her grup 7 alt gruba ayrılmıştır. Grup 1'in rasyonuna %10,Grup 2'ninrasyonuna %20 oranında beyaz kinoa ilave edilmiştir, kontrol grubunda ise normal rasyon uygulanmıştır. Deneyin 21. Ve 34. Günlerinde hayvanlar dekapite edilerek kanlar alınmıştır. Serumlar elde edilerek Süperoksit Dismutaz (SOD), Katalaz (Cat), Glutatyon Peroksidaz (GPX) miktarları ELISA metodu ile ölçülmüştür. İstatistiksel değerlendirmme tek yönlü varyans analizi ile yapılmıştır. Posthoc testi olarak da bonferoni kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of quinoa added to broiler rations at different rates on serum antioxidant levels. In the study, 84 days old Ross 308 male broiler chicks were used and the experiment lasted 34 days. Chicks were divided into 3 main groups as control and Group 1 and Group 2. Each group is divided into 7 subgroups. 10% white quinoa was added to the ration of Group 1 and 20% to the ration of Group 2, while the normal ration was applied to the control group. On the 21st and 34th days of the experiment, the animals were decapitated and blood was drawn. Serums were obtained and the amounts of Superoxide Dismutase (SOD), Catalase (Cat), Glutathione Peroxidase (GPX) were measured by ELISA method.