Broyler rasyonlarında kinoa kullanımının performans üzerine etkisi
Effect of quinoa on performance in broiler rations
- Tez No: 611337
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİYE ORALLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu araştırma; karma yemlere farklı oranlarda ilave edilen kinoanın broylerlerde performans, karkas özellikleri ve relatif iç organ ağırlıkları üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada 84 adet günlük Ross 308 erkek broyler civciv kullanılmış ve deneme 34 gün sürmüştür. Civcivler 1 kontrol ve 2 deneme olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. Her grupta 7 alt gruba ayrılmıştır. Her bir deney grubunun rasyonuna %10 ve % 20 oranında beyaz kinoa ilave edilmiş, kontrol grubunda ise kinoa kullanılmamıştır. Denemenin 15-21. gününde kinoa tüketen gruplarda yem tüketimi kontrol grubundan önemli derecede daha düşük (P=0,007) bulunmuştur. Buna karşılık 22-28. günlerde kinoa tüketen gruplarda yem tüketimi artmış, fakat bu artış sadece bileşiminde %10 kinoa kapsayan grupta önemli (P=0,030) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was done to determine the effects of the usage of different levels of quinoa in diets on performance, carcass characteristics and relative internal organ weights of broilers. Daily Ross 308, 84 male broiler chicks were used in this study and the experiment lasted 34 days. The chicks were divided into 3 groups as 1 control and 2 trial groups. Each group was divided into 7 subgroups. 10% and 20% quinoa was added to the ration of each trial groups, while quinoa was not used in the control group. In the groups consuming quinoa on the fifteenth to twenty-first day of the exeriment, the feed consumption was found to be significantly lower (P=0,007) than the control group. On the other hand, the feed consumption of groups consuming quinoa in the twenty-two to twenty-eighth days, but this increase was found to be significant only in the group diet containing 10% quinoa (P=0,030).