Temporomandibular eklem disfonksiyonunda fizyoterapinin etkinliğinin araştırılması
The Effect of physiotherapy program in TMJ dysfunction
- Tez No: 70578
- Danışmanlar: PROF. DR. Z. CANDAN TÜREYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET TEMPOROMANDIBULAR EKLEM DİSFONKSÎYONUNDA FİZYOTERAPİNİN ETKİNLİĞİNİN ARAŞTIRILMASI Fzt. Evren AÇİK İlk olarak Dr. Costen tarafından tanımlanan ve ağrı, hassasiyet, krepitasyon, ve limitasyon gibi semptomları olan temporomandibular eklem disfonksiyon sendromu, konuşma ve çiğneme gibi önemli fonksiyonları etkilemektedir. Fizyoterapi uygulamasının tedavide etkili olduğu ve semptomları önemli ölçüde azalttığı savunulmaktadır. Çalışmamız, temporomandibular eklem disfonksiyonunda fizyoterapinin etkinliğini araştırmak amacıyla planlanmıştır. Araştırmaya, T.C. Sağlık Bakanlığı İzmir Eğitim Diş Hastanesi'nde tanı konulmuş 34 unilateral temporomandibular eklem disfonksiyonu olan hasta alınmıştır. Çalışmaya dahil edilen hastaların tümüne, haftada beş gün; hot-pack, intra-oral masaj, laser, aktif egzersiz ve baş-boyun postür egzersizlerinden oluşan tedavi programı uygulanmıştır. Fizyoterapinin semptomlar üzerindeki etkisi, tedavi öncesi ve sonrası elde edilen sonuçlar karşılaştırılarak belirlenmiş, hastaların iyileşme süreleri de ayrıca değerlendirilmiştir. Tedavi sonrası, çiğneme kaslarının hassasiyeti ve ağrıda istatistiksel olarak anlamlı azalma bulunurken, mandibular hareket açıklığı ve kas gücünde anlamlı artış görülmüştür.Yüzün simetrisi ve mandibuianın pozisyonundaki düzelmenin ve cervical hareket açıklîğındaki artışın da anlamlı olduğu belirlenmiştir. Fizyoterapi, temporomandibular eklem disfonksiyon semptomlarının azaltılmasında etkiii bir uygulama olup, muitidislpiiner tedavinin önemli bir bölümüdür. Anahtar SözcüklerTemporomandibular Ekiem Disfonksiyonu, Fizyoterapi, Laser.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECT OF PHYSIOTHERAPY PROGRAM IN TMJ DYSFUNCTION Evren AÇİK P. T. The temporomandibular joint dysfunction syndrome which has symptoms such as pain, sensitivity, crepitation and limitation was firstly defined by Dr. Costen and may disturb important functions such as speech and chewing. It is suggested that the application of physiotherapy is efficient in treatment and decreases symptoms substantially. Our intention was to research the efficiency of physiotherapy in temporomandibular joint dysfunction. Research was conducted on 34 patients who were diagnosed in the İzmir Educational Orthodonty Hospital with unilateral temporomandibular joint dysfunction. All patients entered into the research underwent treatment five days a week, consisting of hot-pack, intra-oral massage, laser, active exercises and head and neck posture exercises. The effects of physiotherapy on the symptoms were determined by comparing before and after treatment results, the time of recovery was also determined. After treatment the decreases of sensitivity of chewing muscles and pain was found statistically significant. The increases of joint mobility and muscle strength and the improvement in face symmetry, mandible's position and cervical mobility were statistically significant. Thus physiotherapy Is an effective application in decreasing the symptoms of temporomandibular joint dysfunction and constitutes an essential part of the multidiscipiinary treatment. Key Worc!s:Temporomandibular Joint Dysfunction, Physiotherapy, Laser.