Kenevir tohumu ürünlerinin kontrollü tüketimi sonrası idrar örneklerinde kannabinoid miktarlarının belirlenmesi
Determination of cannabinoid concentrations in urine samples after controlled consumption of cannabis seed products
- Tez No: 964880
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ETHEM GÖREN, PROF. DR. NEBİLE DAĞLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kriminalistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Son yıllarda, besleyici ve faydalı özellikleri nedeniyle kenevir tohumu ürünlerinin kullanımında artış gözlenmiştir. Omega-3 ve omega-6 yağ asitlerini içeren kenevir tohumu ve kenevir tohumu yağında THC etken maddesinin olmadığı düşünülmektedir ancak tohumların kontamine olması durumunda THC etken maddesi bu ürünlerde tespit edilebilmektedir. Buna ek olarak kenevir tohumu yağının kullanımı sonucunda alınan idrar örneklerinde THC tespit edilebilmiştir. Bu çalışmada kenevir tohumu ve yağındaki kannabinol, kannabidiol, ∆9-THC, ∆8-THC ve metabolitlerinin miktarları belirlenerek gönüllü katılımcıların bu ürünleri kullanımı sonrasında toplanan idrar örneklerinde kannabinol, kannabidiol, ∆9-THC, ∆8-THC ve metabolitlerinin geliştirilen valide bir yöntemle düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. İnternet ve aktarlardan temin edilen kenevir tohumu ve yağlarındaki kannabinol, kannabidiol, ∆9-THC ve ∆8-THC seviyeleri, sıvı kromatografi tandem kütle spektrometrisi (LC-MS/MS) kullanılarak belirlenmiştir. 15 gönüllü tarafından içeriği belirlenen kenevir tohumu ürünleri kullanıldıktan sonra idrar numunesi toplanmıştır. Ortalama 23.4 µg Δ9-THC ve 3.6 µg Δ8-THC içeren 30 gram kenevir tohumu örneği gönüllü 5 kişi tarafından 10 gün boyunca tüketilmiştir. Ortalama 32 µg ∆9-THC ve 27 µg ∆8-THC içeren kenevir tohumu yağları 5 kişi tarafından 10 gün boyunca günde 1 mL doğrudan dermal olarak, 5 kişi tarafından 10 gün boyunca günde 5 mL doğrudan oral olarak kullanılmıştır. Toplanan idrar numunelerini analiz etmek için valide edilmiş sıvı-sıvı ekstraksiyon tabanlı LC-MS/MS yöntemi kullanılmıştır. En yüksek kannabinoid konsantrasyonları, kenevir tohumu yağının oral kullanımında tespit edilmiştir. Δ9-THC ve ∆8-THC ile metabolitleri Δ9-THC-COOH ve Δ8-THC-COOH sırasıyla 0.48 ± 0.01 (Ort. ± SS), 0.39 ± 0.10 (Ort. ± SS), 0.16 ± 0.10 (Ort. ± SS), 1.02 ± 1.21 (Ort. ± SS) ng/mL'dir. Tespit edilen miktarlar SAMSHA'nın eşik değerinin (20 ng/mL) altında olmasına rağmen ülkemizde“sıfır tolerans”prensibi benimsendiği için biyolojik örneklerde kannabinoidlerin pozitif sonuç vermesi durumunda cezai yaptırım uygulanmaktadır. Kenevir tohumu ürünlerinin içerisindeki kannabinoid miktarlarının belirlenerek satışa sunulması önerilmektedir
Özet (Çeviri)
In recent years, there has been an increase in the use of hemp seed products due to their nutritional and beneficial properties. Hemp seeds and hemp seed oil, which are sources of omega-3 and omega-6 fatty acids, are generally considered to be devoid of the active ingredient THC. However, the presence of THC can be detected in these products if the seeds are subject to contamination. Furthermore, the presence of THC can be identified in urine samples following the consumption of hemp seed oil. The objective of this study was to quantify the concentrations of cannabinol, cannabidiol, ∆9-THC, ∆8-THC, and their metabolites in urine samples collected from volunteer participants following the use of these products. The concentrations of cannabinol, cannabidiol, ∆9-THC, and ∆8-THC in hemp seeds and oils procured from online sources and herbalists were quantified using liquid chromatography-tandem mass spectrometry (LC-MS/MS). The concentrations of cannabinol, cannabidiol, ∆9-THC, and ∆8-THC in hemp seeds and oils procured from online sources and herbalists were determined using liquid chromatography-tandem mass spectrometry (LC-MS/MS). Subsequently, urine samples were collected from 15 volunteers following their consumption of hemp seed products, the contents of which had been previously determined. During a ten-day experimental period, a cohort of five participants ingested 30 grams of hemp seed samples, which were found to contain an average of 23.4 µg of ∆9-THC and 3.6 µg of ∆8-THC. In parallel, hemp seed oils, characterized by an average concentration of 32 µg of ∆9-THC and 27 µg of ∆8-THC, were administered dermally at a rate of 1 mL per day to a separate group of five individuals over the same duration. Simultaneously, another group of five participants consumed the oils orally, with a daily dosage of 5 mL, for the identical ten-day timeframe. A validated liquid-liquid extraction-based LC-MS/MS method was used to analyze the collected urine samples. The oral administration of hemp seed oil resulted in the highest concentrations of cannabinoids. The concentrations of Δ9-THC, ∆8-THC, and their metabolites, Δ9-THC-COOH and Δ8-THC-COOH, were measured as 0.48 ± 0.01 ng/mL, 0.39 ± 0.10 ng/mL, 0.16 ± 0.10 ng/mL, and 1.02 ± 1.21 ng/mL, respectively (mean ± SD). Despite the detected concentrations being below the SAMSHA threshold of 20 ng/mL, the legal framework in our country adheres to a“zero tolerance”policy. Consequently, criminal sanctions are imposed when cannabinoids are positively identified in biological samples. To mitigate the risk of victimization, it is essential to differentiate between consumption of hemp seed products and cannabis abuse. It is advisable to quantify the cannabinoid content in cannabis seed products prior to their commercial distribution.