Down sendromlu Türk çocuklarında büyüme ve gelişme çizelgeleri ile nörolojik gelişmelerinin prospektif takibi
Prospective follow of neurological matwing in Turk children with Down syndrome by means growing and developing diagrams
- Tez No: 70581
 - Danışmanlar: PROF. DR. ASIM CENANİ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Çalışmamıza, İstanbul Üniversitesi Genetik ve Teratoîoji Uygulama ve Araştırma Merkezi (GETAM)'nde (125 hasta) ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Genetik Bilim Dalında (215 hasta) İstanbul Tıp Fakültesi, Çocuk Sağhğı ve Hastalıkları Anabilim Dah, Genetik Bilim Dalında (441 hasta) tanı konulmuş ve izlenmekte olan 328 kız (%42), 453 erkek (%58) toplam 781 Down sendromlu hasta katıldı. Bu çalışmada Down sendromlu Türk çocukları için antropometrik ölçüm referans değerleri olarak kullanılmak üzere baş çevresi, boy ve tartı persantil değerleri tespit edildi. Hastaların bir kısmı longitudinaî oiarak (125 hasta, %16) bir kısmı retrospektif olarak izlendi. Veriler kesitsel olarak incelendiğinden hasta sayısı yerine ölçüm sayılarından yararlanıldı. Baş çevresi ölçümleri için toplam 484 ölçüm değeri boy ve tartı ölçümleri için ise toplam 2225 ölçüm değeri çalışıldı. Kaydedilen ölçüm sayılarına T testi uygu¬ lanarak cinsiyetler arası gelişmede (boy-kilo) anlamlı derecede fark olup olma¬ dığına bakıldı. Yine j^ testi kullanılarak yaş (ay) lar arası frekans değerleri ile birlikte persantil formülü uygulandı.
Özet (Çeviri)
65 SUMMARY 328 female (42%), 453 male (58%), totally 781 patients with Down syndrome, diagnosed and having been observed in Istanbul University Center of Genetics and Teratology Applying and Research (GETAM) (125 patients), Cer rahpaşa Faculty of Medicine Genetic Department of Pediatrics (215 patients), Istanbul Faculty of Medicine Genetic Department of Pediatrics (441 patients) participated in our study. In this study, head circumference, height and weight percentil values of Turkish children with Down syndrome were determined for the use of antropometric measurement reference data. Some of the patients were observed longitudinally (İ25 patients, 16%), others retrospectively. As the data were examined cross sectionally, instead of patient numbers, measurement numbers were utilized. For the head circumference measure 484 measurement values, for the height and weight measures 2225 measurement values were studied totally. Applying T-test to the recorded measure numbers, development of both sexes (height, weight) were evaluated if there is an expressive difference using %2 test, percentil formula was applied with the frequency values between ages (month).