Kafka'nın ceza sömürgesi bağlamında sanatsal içerik olarak şiddet
The violence as artistic content in the contexr of the penal colony of the Kafka
- Tez No: 705821
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜRTEZA FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu eser metni, Franz Kafka'nın Ceza Sömürgesi isimli eserinde bahsetmiş olduğu infaz makinesinden beslenerek şiddet, acı, azap gibi kavramları incelerken aynı zamanda metinde bahsedilen infaz makinesini bir sanat yapıtı olarak üretmeyi amaçlar. Şiddet kavramının sanat yapıtlarını geçmişten günümüze ne şekilde etkilediğinin üzerinde önemle durur. Amaç soyut bir boyutta var olan infaz makinesinin somut bir düzlemde farklı disiplinler ile birlikte var ederek sanat tarihinde her zaman var olmuş şiddet, azap ve acı kavramlarına yeni bir bakış acısıyla farklı okumaların oluşturulmasıdır. Çalışmada şiddet kavramı sorunlaştırılırken, işkencenin, azap çekmenin ve çektirmenin sanatta ne şekilde yansımaları olduğu üzerine yoğunlaşılmıştır. Özellikle günümüz sanatının önemli problematiklerinden biri olan şiddet kavramı bu araştırmanın sonucunda çıkan yapıt ile modern sanat yapıtlarından farklı olarak, disiplinlerarası bir çalışma pratiği izlenerek ve izleyicinin yapıt ile ilişkisi üzerinden yeni bir okuma alanı açılması hedeflenmiştir. Birinci bölüm teorik alt yapıyı oluşturur. Azap çektirmenin tarihi, bedensel/ruhsal ayrımı ve azap kavramının sanat tarihindeki yansımalarına genel bir bakış yapılır. Devamında Franz Kafka'nın hayatı ve yaşadıklarının eserlerine yansıması otobiyografik olacak şekilde incelenir. Son olarak bu kapsamda üretilmiş olan yapıtın incelenmesi yapılır ve sanat tarihinde içerik bağlamından benzer kavramlar üzerinde çalışmış olan sanatçıların genel bir incelemesi gerçekleştirilir. Bu çalışma kendi sanatsal pratiğimin sürecini ve sanatsal anlamda bulunduğu noktayı sorgularken kişisel bir yolculuğu içinde barındırır. Aynı zamanda günümüzde toplumun ve sanatın temel sorunlarından olan şiddet kavramına da ışık tutmayı hedefler.
Özet (Çeviri)
The text examines teh concepts such as viokence, pain and torment by feding on the execution machine that Franz Kafka mentioned in his work called The Penal Colony, while at the same time it aims to produce the execution machine mentioned in the text as a work of art. It emphasizes how the concept of violence affects Works of art from the past to the present. The aim is to create different readings with a new perspective on the concepts of violence, torment and pain, which have always existed in the history of art, by bringng the execution machine, which exists in an abstract dimension, into existence together with different disciplines on a concrete plane. While the concept of violence is probllematized in the study, it is focused on how torture, torment and infliction are reflected in art. In particular, teh concept of violence, which is one of the important problematics of today's art, is aimed to open a new field of reading by following an interdisciplinary working practice and through the relationship of the viewer with the work, unlike modern Works of art. The first part constitutes the theoretical background. An overview is made of the history of torment, the physical/spiritıal distinction and the reflections of the concept of torment in the history of art. Afterwards, Franz Kafka's life and reflection of his experiences on his works are examined in an autobiographical manner. Finally, the Works produced in this context is examined and a general examination of the artist who have worked on similar concepts in the context of content in the history of art is carried out. This work includes a personal journey whilr questioning the process of my own artistic practice and the point where it is artistically. At the same time, it aims to shed light on the concept of violence, which is one of the main problems of society and art today.