COVID-19 pandemi sürecinde Türkiye'de havacılık sektöründe müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitesi algılarının analizi
Analysis of customer satisfaction and service quality perceptions in the aviation industry in Turkey during the COVID-19 pandemic process
- Tez No: 705822
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH OKUTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Dünyada artan nüfus ve kentleşme, değişen tüketim davranışları, insanların seyahat etme tutkusu, ulaşımda istenen zaman tasarrufu ve kalite anlayışının değişmesi taşımacılıkta havayolu ulaşımının önemini arttırmıştır. Havayolu taşımacılığında hizmet, yolcunun uçuş tarifesiyle ilgili bilgi almasından başlayıp hava alanından ayrılması sonrasında da devam etmektedir. Havayolu talebini bilet fiyatları, yolcuların gelir seviyesi, müşteri bağlılığı, yolcu tercihleri ve dünyadaki salgın hastalıklar gibi birçok faktör etkilemektedir. Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve salgın bir hastalık olan Covid-19 bütün ülkeleri etkisi altına alırken havayolu ulaşımını da oldukça olumsuz etkilemiştir. Bu çalışmada Covid-19 Pandemi sürecinde Türkiye'de havacılık sektöründe müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitesi algıları analiz edilmektedir. Bu doğrultuda kolayda örnekleme ile seçilmiş 206 katılımcıdan online bir anket çalışması ile veri toplanmış, veriler SPSS 24.0 Programı aracılığı ile incelenmiştir. Veri analizinde temel istatistiki analizler ve parametrik fark testleri kullanılmıştır. Bu doğrultuda çalışma bağlamında Havalimanı Hizmet Kalitesinden Memnuniyet, Havayolu Firması Hizmet Kalitesinden Memnuniyet, Covid-19 Küresel Pandemi Sürecinde Havalimanında Alınan Tedbirlerden Memnuniyet, Covid-19 Küresel Pandemi Sürecinde Havayolu Firmasının Aldığı Tedbirlerden Memnuniyet ve Covid19 Küresel Pandemi Sürecinde Havayolu ile Yolculuğa Bakış boyutları değerlendirilmiş ve bu boyutların bazılarında demografik özelliklere ve diğer bazı özelliklere göre istatistiki olarak anlamlı farklar tespit edilmiştir. Bulguların özellikle Covid- 19 Pandemi sürecinde zor zamanlar geçiriyor olan havayolu ulaştırma sektörüne katkıda bulunabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Increasing population and urbanization in the world, changing consumption behaviors, people's passion for traveling, time savings in transportation and the change in quality understanding have increased the importance of air transportation in transportation. In air transport, the service starts after the passenger receives information about the flight schedule and continues after passenger leaves the airport. Airline demand is affected by many factors such as ticket prices, income level of passengers, customer loyalty, passenger preferences and epidemics in the world. While Covid-19, an epidemic disease that emerged in Wuhan, China, affected all countries, it also adversely affected air transportation. In this study, customer satisfaction and service quality perceptions in the aviation industry in Turkey are analyzed during the Covid-19 Pandemic process. In this direction, data were collected through an online survey study from 206 participants selected by convenience sampling. The data were analyzed by the SPSS 24.0 Program. Basic statistical analysis and parametric difference tests were used in data analysis. In this direction, the dimensions of Satisfaction with the Airport Service Quality, Satisfaction with the Measures Taken at the Airport in the Covid-19 Global Pandemic Process, Satisfaction with the Measures Taken by the Airline Company in the Covid19 Global Pandemic Process, Satisfaction with the Airline Company Service Quality, and Overview of Airline Travel in the Covid-19 Global Pandemic Process were evaluated in the context of the study, and statistically significant differences were determined in some of these dimensions according to demographic characteristics and some other characteristics. It is thought that the findings may contribute to the airline transportation sector, which is having a hard time especially during the Covid-19 Pandemic process.