Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin küresel iklim değişikliği hakkındaki pedagojik alan bilgilerinin karşılaştırılması
The comparison of pedagogical content knowledge of Social Studiesteachers about global climate change
  1. Tez No: 705824
  2. Yazar: UĞUR BUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRCAN GÜRGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırma kıdemli sosyal bilgiler öğretmenleri ile daha az kıdemi olan yeni göreve başlamış sosyal bilgiler öğretmenlerinin küresel iklim değişikliği konusundaki pedagojik alan bilgilerini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla araştırmada nitel araştırma yönteminin durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırma 2020-2021 eğitim öğretim yılının bahar döneminde iki kıdemli ve iki de az kıdemli öğretmenin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri konu alan bilgisi testi, yarı yapılandırılmış görüşme ve ders planları aracılığı ile elde edilmiştir. Toplanan veriler betimsel analize tabi tutulmuştur. Araştırmanın sonuçlarına göre sosyal bilgiler öğretmenlerinin küresel iklim değişikliği konu alan bilgisi hakkında tüm katılımcı öğretmenlerde yoğunluğu farklı olsa da belli başlı kavram yanılgıları olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin konu alan bilgisi testinde en zorlandığı konunun sera etkisi olduğu söylenebilir. Ayrıca katılımcı öğretmenlerin pedagojik alan bilgilerinin farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to compare the pedagogical content knowledge of social studies teachers with high experience and low experience on the issue of global climate change. With this aim, qualitative research method which includes case study design was used in the study. The study was carried out with the participation of two teachers with high experience and two teachers with low experience in the spring period of 2020-2021 academic year. The data of the study which was analyzed with the descriptive analysis was collected with subject matter knowledge test, semi-structured interview and lesson preparation method. According to the results of the study, it was found that all participants had basic misconceptions with different intensities about subject matter knowledge of global climate change. It can be claimed that the most difficult topic for the teachers in the subject matter knowledge test was the greenhouse effect. Moreover, it was found that there were differences among participants in terms of pedagogical content knowledge.