İfa zamanını erteleme sözleşmesi
Deferral agreement
- Tez No: 705823
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. DİLŞAD KESKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
İfa zamanını erteleme sözleşmesi, müeccel borcun muaccelliyet tarihini ileriye alan veya muaccel borcun muacceliyetini ortadan kaldıran bir tadil sözleşmesidir. Borcun ifa zamanını doğrudan değiştirdiğinden erteleme sözleşmesi bir tasarruf sözleşmesi niteliğindedir. Türk, Alman ve İsviçre kanunlarında erteleme sözleşmesi detaylı bir şekilde yer almamıştır. Bu bakımdan isimsiz bir sözleşme niteliğindedir. Erteleme sözleşmesi akdedilerek borcunu kararlaştırılan ifa zamanında yerine getiremeyen borçluya borcunu yerine getirmesi için ekstra bir süre verilmiş olur. Erteleme sözleşmesinin akdedilmesi esasen borçlunun lehine gibi görünse de çoğu zaman alacaklının da menfaatinedir. Borçlu erteleme süresi içerisinde mali durumunu iyileştirip borcunu yerine getirecek hâle gelebilir. Alacaklı herhangi bir takip işlemi ile uğraşmak zorunda kalmaksızın alacağını daha zahmetsiz şekilde elde etmiş olur. Erteleme sözleşmesi, borç muaccel olmadan önce veya sonra akdedilebilir. Muacceliyetten sonra akdedilen erteleme sözleşmesi borçlu temerrüde düşmüş ise temerrüdü ortadan kaldırır. Alacaklı erteleme süresi boyunca alacağını borçludan talep edemez. Böylece borçlu erteleme sözleşmesi sayesinde borçlu temerrüdünün hukukî sonuçları ile karşı karşıya gelmekten kurtulmuş olur.
Özet (Çeviri)
An agreement to defer the due date is an amendment agreement that advances the due date of the non-due debt or eliminates the due date of the due debt. Since it directly changes the time of performance of the debt, the deferral agreement is in the nature of a disposal agreement. Turkish, German and Swiss laws do not include the deferral contract in detail. In this respect, it is an innominate agreement. By concluding a deferral agreement, the debtor, who cannot fulfill his debt in the agreed performance time, is given an extra time to fulfill his debt. Although the conclusion of the deferral agreement seems to be in favor of the debtor, it is often in the interest of the creditor as well. The debtor can improve his financial situation and be able to fulfill his debt during the postponement period. The creditor obtains the receivable more effortlessly without having to deal with any executing process. The deferral agreement can be concluded before or after the debt becomes due. If the debtor defaults, the deferral agreement concluded after due date cancels the default. The creditor cannot claim the debt from the debtor during the postponement period. Thus, the debtor is saved from facing the legal consequences of the debtor's default thanks to the deferral agreement.