Özel destekleyici grup sağlık ve tamamlayıcı grup sağlık sigortalarında sigorta ettiren profillerinin karşılaştırılması
Comparison of customer profiles in special supportive group health and complementary group health insurance
- Tez No: 705873
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER ARIKAN TEZERGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Türkiye'de gelişmekte olan sigortacılık sektörü beraberinde müşteri ihtiyaçları ve müşteri taleplerinin de artmasına zemin oluşturmaktadır. Müşteri ihtiyaçlarının doğru olarak analiz edilmesi, karşılanması ve müşteri memnuniyeti sağlanması adına şirketler yüksek performanslı çalışma modeli ile istihdam sağlamayı tercih etmektedirler. Sigorta şirketlerinin operasyonel yoğunluğuna bağlı olarak sehven gerçekleşen işlemler veya operasyonel aksaklıklar; potansiyel müşteri kaybına veya mevcut müşteri memnuniyetsizliğine sebep olabilmektedir. Sigorta şirketlerine ait operasyonel süreçlerin incelenmesi ile müşteri ve sigorta şirketi arasında düzenlenen sözleşmenin yürürlüğe girmesine kadar olan sürede potansiyel bir tıkanıklık gözlenmiştir. Sağlık sigortalarını konu alan literatür taramasında, özel grup sağlık sigortaları alanında sigortacılık sektörü operasyonel süreçlerini uçtan uca anlatan detaylı bir kaynak olmadığı tespit edilmiştir. Bu araştırmanın amacı; sigorta sektöründe sözleşme akdinin başlamasını engelleyen operasyonel süreçler ve sağlık sigortalarını konu alan literatür eksikliğinin harmanlanması ile sigorta sektörüne ve literatüre katkı sağlamaktadır. Araştırma süresince; sigorta sektörü özel grup sağlık sigortalarına ait operasyonel süreç uçtan uca detaylandırılmış olup, özel grup sağlık sigortası sigorta ettiren profillerine ait değişkenleri içinde bulunduran veri seti toplanarak örneklem kümesi oluşturulmuştur. Oluşturulan örneklem kümesindeki değişkenler ile hipotezler ortaya konulmuş olup, hipotez red kabul değerlendirilmesi SPSS istatistik paket programından faydalanarak tamamlanmıştır. Analiz sonucunda; sigorta ettiren profili ile tercih ettikleri özel grup sağlık ürünü arasında anlamlı bir ilişki olduğu bulgusuna varılmış olup, sigorta şirketlerine potansiyel müşterilerini mevcut müşteri profiline dönüştürmeleri ve mevcut müşteri stabilizasyonu sağlamaları adına önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Customer requirements are increased and rapidly evolving demands for the insurance sector in Turkey. To meet customer needs correctly and to ensure customer satisfaction, companies have guided their employees to work with high performance. The operational density of insurance companies is causing loss of potential customers or existing customer dissatisfaction. Within the framework of this observation, a potential bottleneck was identified in the first step of the contract established between the customer and the insurance company. In the literature review conducted on behalf of insurance, it has been observed that there is no detailed source describing the insurance sector from end to end in the field of private health insurances and private group health insurances. The purpose of this research; The problem identified in the sector is to contribute to the insurance industry and the research community by blending the lack of written literature. During the research, the private health insurance operational process was detailed from end to end, and the data set was collected to compare customer profiles. The collected data set was analyzed using the SPSS statistical package program. It is put forward with explanatory statistical results with hypotheses. As a result of the analysis, it was determined that there is a significant relationship between the insurant profiles and the private healthcare product they prefer, and suggestions were made for insurance companies to reach new customers quickly.