Trikalsiyum silikat esaslı simanların apikal papilla kök hücre canlılığı üzerine etkisi
Effects of tricacium silicate based cements on apical papilla stem cell survive
  1. Tez No: 705898
  2. Yazar: MELİKE ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASİYE NUR DİNÇER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasının amacı trikalsiyum silikat esaslı simanların apikal papilla kök hücrelerine (SCAP) etkisinin sitotoksisite ve odontojenik farklılaşma açısından değerlendirilmesidir. Trikalsiyum silikat içerikli olan ProRoot WMTA (Dentsply Tulsa Dental Specialties, Johnson City, TN, ABD), Neo MTA Plus (Avalon Biomed Inc, Bradenton, FL), Pd MTA White (Produits Dentaires SA, İsviçre) simanlardan 5x2 boyutunda diskler elde edildi (n=3). Apeksi açık çekilmiş yirmi yaş dişlerinden SCAP hücreleri kültüre edildi. Simanların SCAP üzerindeki sitotoksik etkisini değerlendirmek için MTS (5-(3- karboksimetoksifenil)-2-(4,5-dimetil tiyazol)-3-(4-sülfofenil) tetrazolyum) yöntemi kullanıldı. Ayrıca odontojenik farklılaşma için alkalin fosfataz aktivitesi değerlendirildi. PCR yöntemi ile OCN (Osteokalsin), col1A1 (kollajen 1), RUNX2 (Runt-related transcription factor2) gen ekspresyonları incelendi. Sert doku oluşumunun görsel olarak değerlendirilmesi amacıyla Alizarin Red boyama yapıldı. İstatistiksel analiz tek yönlü varyans analizi ve ardından GraphPad Prism 5 yazılımı kullanılarak çoklu karşılaştırma Anova Tukey testi kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to evaluate the effect of tricalcium silicate based cements on apical papilla stem cells (SCAP) in terms of cytotoxicity and odontogenic differentiation. 5x2 discs were obtained from ProRoot WMTA (Dentsply Tulsa Dental Specialties, Johnson City, TN, USA), Neo MTA Plus (Avalon Biomed Inc, Bradenton, FL), Pd MTA White (Produits Dentaires SA, Switzerland) cements containing tricalcium silicate ( n=3). SCAP cells were cultured from wisdom teeth with open apex. The MTS (5-(3- carboxymethoxyphenyl)-2-(4,5-dimethyl thiazole)-3-(4-sulphophenyl) tetrazolium) method was used to evaluate the cytotoxic effect of cements on SCAP. Also, alkaline phosphatase activity was surveyed for odontogenic differentiation. Osteocalcin (OCN), Type I collagen (Col1A1), RUNX2 (Runt-related transcription factor2) gene expressions were analyzed by PCR method. Alizarin Red staining was performed for the visualization of hard tissue formation. The statistical analysis was performed using one-way analysis of variance followed by multiple comparison Anova Tukey test using GraphPad Prism 5 software.