Bir Turan devleti: İskitler
A Turan state: Scythians
  1. Tez No: 705899
  2. Yazar: BAHTİYAR AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYTULLAH KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih ve Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih ve Medeniyet Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
İskit coğrafyasının sınırları, doğuda Pasifik Okyanusu kıyılarından başlayıp Doğu Avrupa'ya, Tuna Nehri'ne ve Ön Asya'ya kadar uzanan geniş bir coğrafi alanı içerisinde bulunmaktadır. İskitler, tarihi süreç içerisinde Avrupa ve Asya arasında bağlantı kuran bir Bozkır Devleti olarak ortaya çıkmış olup on iki özerk kağanlıktan oluşan ve yedi ayrı dilli bir konfederasyon şeklinde siyasi teşekküllerini devam ettirmişlerdir. Çar İskitler olarak adlandırılan göçebe savaşçı bir aristokrasi tarafından kurulan ve yönetilen İskitler, Karadeniz'in kuzeyine, Ön Asya'ya, İran'a, Anadolu, Suriye ve Filistin'e hâkim olmuştur. Mısır'ı tehdit ederek Firavun Psammetih'i de vergiye bağlamışlardır. İskit ülkesi, geniş otlaklara ve sulak alanlara sahip olması bakımından hayvancılık ve çiftçiliğin gelişmesine olanak tanımıştır. Ayrıca İskitler yaşadıkları geniş coğrafi alan içerisinde madenlerden faydalanma ve bu madenlerden yeni ürünler elde etmeyi, altını işlemeyi bilen bir uygarlıktır. Bu çalışmanın amacı, İskit Konfederasyonu'nun yönetici aristokrat sınıfı olan“Çar İskitler”in kültürel kökenlerinin ve turani yönlerinin incelenmesidir. Çalışma nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi yoluyla gerçekleştirilmiş, kaynaklar incelenirken karşılaştırmalara yer verilerek bilgilerin geçerliliği ve güvenilirliği sağlanmaya çalışılmıştır. Elde edilen veriler ışığında İskitlerin kurucularının Türk kökenli oldukları ve İskitlerin kültür, dil ve din bakımından zengin bir uygarlık oluşturdukları anlaşılmıştır. MÖ. 665'te Kuzey Azerbaycan'ı, MÖ. 654'te Anadolu'yu ve MÖ. IV. yüzyılda Trakya bölgesini fetheden İskitler özellikle Kağan Madiyas (Çar Atey) döneminde Ön Asya'da hâkimiyet alanlarını genişletmişlerdir. Yapılan çalışmada İskitlerin ticari yönden gelişmiş bir yapılarının olduğu, askeri yönden savaş tekniklerini iyi kullanabilen sisteme sahip oldukları, kendilerine has bir yazı geliştirdikleri ve güçlü bir sanatsal ve kültürel alt yapıya sahip oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The borders of the Scythian geography are located in a wide geographical area starting from the shores of the Pacific Ocean in the east, extending to Eastern Europe, the Danube and Central Asia. The Scythians emerged as a Steppe State that established a connection between Europe and Asia in the historical process, and continued their political formation as a seven-lingual confederation of twelve autonomous khanates. The Scythians who were founded and ruled by a nomadic warrior aristocracy called the Tsar Scythians, dominated the north of the Black Sea, Asia Minor, Iran, Anatolia, Syria and Palestine. They also taxed Pharaoh Psammeth by threatening Egypt. Scythian country has allowed the development of animal husbandry and farming in terms of having large pastures and wetlands. In addition, the Scythians are a civilization that knows how to make use of mines in the wide geographical area they live in, to obtain new products from them and to process gold. The aim of this study is to examine the cultural origins and Turanian aspects of the“Tsar Scythians”, the ruling aristocratic class of the Scythian Confederation. The study was carried out through document analysis, one of the qualitative research methods, and the validity and reliability of the information were tried to be ensured by making comparisons while examining the sources. In the light of the data obtained, it was understood that the founders of the Scythians were of Turkish origin and they formed a civilization rich in culture, language and religion. North Azerbaijan in 665 BC, Anatolia in 654 BC, and Thrace region in IV. century BC were conquered by the Scythians who expanded their dominance in Asia Minor, especially during the reign of Kagan Madiyas (Tsar Atey). From the study, it was concluded that the Scythians had a commercially developed structure, had a system that could use military warfare techniques well, developed their own unique writing, and had a strong artistic and cultural infrastructure.