Moğolistan Kazaklarının dili -sosyo-linguistik inceleme-
Language of Mongolian Kazakhs -a sociolinguistic analyses-
- Tez No: 705911
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Moğolistan'da yaşayan Kazaklar ve bölgede konuşulan Kazak dili hakkında yapılan araştırmalar çok azdır. Kazakların Moğolistan'a yerleşmesini, Kazak nüfusunun dilini, konar göçer hayat tarzını hâlen sürdürmekte olan bu topluluğun kültürünü araştırmak Türkoloji bağlamında önem arz etmektedir. Kazak nüfusunun dağınık ve az olduğu bölgelerde Kazak dilinin değil, Moğol dilinin benimsendiği, Kazakçanın iletişim dili ve ana dil olarak işlevini kaybetmeye başladığı görülmektedir. Moğolistan'da konuşulan Kazak diline Moğolcanın etkisi ile genel Kazakçadan ayrıştığı unsurların incelenmesi önemlidir. Kazakçanın azınlık topluluğun dili olması sebebiyle sosyo-linguistik bağlamda tehlikedeki dil olgusunda incelenmesi gerekmektedir. Bu tezde, Kazak diline Moğolcanın etkisi, sosyo-linguistik bağlamda Moğolcanın tesirinden kaynaklanan iki dillilik, dil kayması, dil değiştirimi gibi konularla birlikte dil politikası, dilsel insan hakları, dilin kuşaklararası aktarımı, tehlikedeki dil olgusu gibi konular altında ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
There are a few researches about Kazakhs living in Mongolia and their language. It is important in the context of Turcology, to investigate the history of these communities, their migration to Mongolia, their language and their culture based on nomadic lifestyle. In the regions where Mongolian Kazakhs are scattered and a minority, the Mongolian language is being adopted and is replacing Kazakh as communication language and mother tongue. It is important to examine the influence of Mongolian on the Kazakh language spoken in Mongolia and the elements that separate it from the General Kazakh language. As the language of minority group, it should be investigated in the socio-linguistic aspects of a language in danger. In this dissertation the influence of Mongolian on Kazakh language will be discussed in terms of language policy, linguistic human rights, intergenerational transmission of language, along with issues such as bilingualism, language shifting and language changes caused by the dominance of Mongolian language.