Bazı antikanser ilaçların DNA ile etkileşmesinin elektrokimyasal biyosensörlerle incelenmesi
Investigation of the interaction of some anticancer drugs with DNA by electrochemical biosensors
- Tez No: 705929
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SINAĞ, DOÇ. DR. BURCU DOĞAN TOPAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Yürütülen tez çalışması kapsamında antikanser ilaç etken maddelerinden ibrutinib, palbosiklib ve pazopanibin elektrokimyasal davranışları ve çift sarmal DNA (dsDNA) ile etkileşimleri camsı karbon elektrot (CKE) kullanılarak incelenmiştir. Bu ilaçların voltametrik analizi için CKE nin yüzeyi sentezlenen karbon malzemeler ve nanoparçacıklar ile modifiye edilerek nanosensor ve nanobiyosensörler tasarlanmıştır. Elektrot modifikasyon malzemeleri olarak COVID-19 pandemisi nedeniyle çevrede çok sayıda bulunan atık maskelerden yeşil bir sentez tekniği olan hidrotermal karbonizasyon ile elde edilen M ve atık insan saçından yine aynı teknik ile elde edilen H karbon malzemeleri kullanılmıştır. Modifikasyon malzemesi olarak karbon malzemelerin yanı sıra hidrotermal yöntemle sentezlenen küresel morfolojiye sahip SnO2 ve çubuk benzeri morfolojiye sahip CuO nanoparçacıklar kullanılmıştır. Sentezlenen tüm malzemelerin SEM-EDX, TEM, FT-IR, XPS, XRD, RAMAN, TGA ve BET gibi çok çeşitli karakterizasyon teknikleri aracılığıyla kimyasal ve fiziksel yapıları aydınlatılmıştır. İlaçdsDNA etkileşim mekanizmalarını aydınlatmak için spektrofotometrik çalışmalar da yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis study, the electrochemical behaviors of the anticancer drug active substances ibrutinib, palbociclib, and pazopanib and their interactions with double-stranded DNA (dsDNA) were investigated using a glassy carbon electrode (GCE). For the voltammetric analysis of these drugs, the surface of the GCE was modified with synthesized carbon materials and nanoparticles, and nanosensors and nanobiosensors were designed. As electrode modification materials, M obtained by hydrothermal carbonization, a green synthesis technique, from waste masks found in large numbers in the environment due to the COVID-19 pandemic, and H carbon materials obtained from waste human hair with the same technique were used. In addition to carbon materials, SnO2 with spherical morphology and CuO nanoparticles with rod-like morphology were used as modification materials. The chemical and physical structures of all synthesized materials were elucidated through a wide variety of characterization techniques such as SEM-EDX, TEM, FT-IR, XPS, XRD, RAMAN, TGA, and BET. Spectrophotometric studies have also been conducted to elucidate drug dsDNA interaction mechanisms.