Kredi tüketicilerinin harcama alışkanlıkları bağlamında kredi ve paranın sosyal anlamı: Nitel bir araştırma
The social meaning of credit and money in the context of credit consumers' expenditure habits: A qualitative research
- Tez No: 705928
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ BALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Sosyoloji, Banking, Economics, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Yapı Sosyal Değişme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın amacı, son dönemlerde artmış olan kredi kullanımı neticesinde elde edilen parayla yapılan harcamalarda krediye ve paraya yüklenen sosyal anlamın etkisini araştırmaktır. Neoklasik iktisat tarafından genel kabul görmüş para tanımının insan davranışlarını açıklamakta eksik kaldığı ve iktisat sosyolojisinin katkısı sayesinde sosyal anlamların dikkate alınması ile insanların ekonomik davranışlarının daha iyi anlaşılıp yorumlanabileceği savından hareket edilmektedir. İnsanın içinde yaşadığı toplum ve kültür tarafından belirlenmiş norm, değer ve inanışlar paraya farklı adlar eklenerek ayrımlamalar yapılmasına neden olmaktadır. Paranın bilhassa kaynağına göre etiketlenmesinin harcama yönünü etkilediği gösterilmeye çalışılarak bu noktada kredinin de nasıl bir kaynak olarak görüldüğünün kredinin harcanması ve geri ödenmesinde bir fark yaratabileceği değerlendirilmeye çalışılmıştır. Fenomenolojik araştırma yöntemi kullanılarak kredi kullanan ve kullandıran kişilerle görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre insanların parayı tek ve birbiri yerine kullanılabilir olarak görmedikleri ve sosyal anlamlar eşliğinde onları etiketleyerek farklı kullanım alanlarına kanalize ettikleri belirlenmiştir. Banka kredilerinin nasıl bir kaynak olarak görüldüğü de kişilerin ait oldukları gelir grubuna göre farklılık göstermektedir. Ancak kredi her gelir grubunda, her türlü adlandırmalara rağmen tamamen kabul görmüş ve herkes tarafından kullanılır hale gelmiştir. Paranın ve kredinin etiketlenmesinde kişilerin hangi gelir grubundan oldukları, kişilik özellikleri ve nasıl bir kültürel ortamda yetiştiklerinin belirleyici olduğu tespit edilmiştir. Kişilerin bakış açılarının da yetiştikleri ortamların, kültürün ve çağın değişmesi ve dünyadaki gelişmelerin etkisiyle sürekli dönüşmekte olduğu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle de insanın ekonomik davranışlarının anlaşılmasında sosyal etkilerin göz ardı edilmemesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of the social meaning assigned to credit and money on expenditures made with the money obtained as a result of the increased use of credit in recent years. It is based on the argument that the generally accepted definition of money by neoclassical economics is incomplete in explaining human behavior and that economic behavior of people can be better understood and interpreted by considering social meanings thanks to the contribution of economic sociology. The norms, values and beliefs determined by the society and culture in which people live, cause distinctions to be made by adding different names to money. It has been tried to show that the labeling of money, especially according to its source, affects the expenditure direction, and at this point, it has been tried to evaluate how the credit is seen as a source can make a difference in the spending and repayment of the loan. Using the phenomenological research method, interviews were conducted with people who used and made loans. According to the findings, it has been determined that people do not see money as equal and interchangeable, and they channel them into different areas of use by labeling them with social meanings. How bank loans are seen as a source also differs according to the income group of the individuals. However, credit has been completely accepted and used by everyone in every income group, despite all kinds of denominations. It has been determined that the income group of the people, their personality traits and the cultural environment they grew up in are determinants in the labeling of money and credit. It has been revealed that people's perspectives are constantly changing with the effects of the environments, culture and age in which they grow up, and the developments in the world. For this reason, social effects should not be ignored in understanding the economic behavior of people.