Efficiency in electronic stock exchanges by considering the special situation in Istanbul Stock Exchange
Elektronik borsalarda verimlilik: İstanbul Menkul Kıymetler Borsası
  1. Tez No: 705933
  2. Yazar: MELTEM ULUSAN POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OTTO LOİSTL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Wirtschaftsuniversität Wien
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasaları ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sermaye Piyasası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Tez, elektronik borsaların verimliliğini kapsamaktadır. Çalışma, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'ndaki (İMKB) verimlilik derecesini ortaya çıkarmayı hedeflemiştir. Tez, menkul kıymet borsalarındaki verimlilik göstergelerinin ve onların otomasyon sürecine etkilerinin vurgulandığı bir giriş bölümüyle başlamaktadır. İMKB'deki otomasyon süreci verimlilik göstergelerine göre sınıflandırılmıştır. Fama'nın Etkin Piyasalar Hipotezi (EPH) ve İMKB'deki anomaliler gelişmekte olan bir borsada verimlilik derecesinin belirlenmesi açısından ortaya konulmuştur. Verimlilik değerlendirmeleri İMKB işletim sistemi (ELIT) ve Türk sermaye piyasaları bileşenleri üzerindeki etkiler dikkate alınarak derinleştirilmiştir. Çalışmanın bulgularına göre, ELIT sistemi, İMKB'yi verimli bir borsa olarak dikkate almak açısından yeterli değildir. Fama'nın EPH, İMKB'nin zayıf düzeyde dahi etkin olmadığını ortaya çıkarmıştır. Ancak, İMKB'nin rakipleri arasında umut vaat eden karakteristiği de deskriptif istatistiki verilerle ortaya konmuştur. AB'ye uyum sürecini içerisinde desteklenen teknik altyapı ve yasal çerçevenin mevcut koşulları iyileştirmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis deals with the efficiency of electronic exchanges. The study targeted to reveal the efficiency grade in Istanbul Stock Exchange (ISE). The thesis starts with an introductory chapter emphasizing efficiency indicators in stock exchanges and their impacts on automation process. Automation process in the ISE is classified according to the efficiency indicators. Fama's Efficient Market Hypothesis (EMH) and the anomalies in the ISE are introduced to determine the efficiency grade in the developing exchange. Efficiency evaluations are deepened by considering the impacts of efficieny on ISE's trading system (ELIT) and on the components of Turkish capital markets. The study reached the conclusion that, ELIT system's sufficiency is not enough to consider ISE as an efficient exchange. Fama's EMH revealed that the ISE is not even weakly efficient. However, the exchange's promising character among its peers is illustrated by descriptive statistics. Technical infrastructure and legal framework supported by the EU alignment process are expected to improve the current conditions.