COVID 19 enfeksiyonu sonrasında görülen komplikasyonlar (LONG COVID)
Complications after COVID 19 infection (LONG COVID)
  1. Tez No: 705951
  2. Yazar: AYŞE NUR KUMBASAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN PALA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç. Bu çalışmada Covid-19 geçiren bireylerde, enfeksiyon sonrasında oluşan komplikasyonları araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, 15 Eylül 2021-15 Aralık 2021 tarihleri arasında Ümraniye E.A.H. aile hekimliği kliniği polikliniklerine başvuran 392 kişi üzerinde yapıldı. S.B.Ü. İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan 26.08.2021 tarih ve 268 karar numarası ile onay alındı. Çalışma kesitsel ve tanımlayıcı bir çalışma olarak tasarlandı. 18 yaş üstü Covid-19 geçirmiş hastalardan 29 sorudan oluşan anket formunu cevaplandırmaları istendi. Anket formunda; demografik bilgileri, klinik özellikleri ve Covid-19 sonrası görülen sekelleri içeren sorular yöneltildi. 18 yaş altındaki olgular, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar, demans, öğrenme güçlüğü, bilişsel-kognitif veya iletişim bozuklukları nedeniyle formu dolduramayan bireyler çalışma dışı bırakıldı. Çalışmaya katılanlar; Covid-19 enfeksiyonunu hafif (evde veya ayaktan geçirenler – 1.grup) ve ağır (hastanede yatarak geçirenler – 2. grup) geçirenler olarak iki gruba ayrıldı. Her iki grup istatistiksel açıdan karşılaştırıldı. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to investigate complications after infection in individuals with Covid-19. Materials and Methods: This study was conducted between September 15, 2021 and December 15, 2021 in Ümraniye E.A.H. The study was conducted on 392 people who applied to family medicine clinic polyclinics. S.B.U. Approval was obtained from the Istanbul Ümraniye Training and Research Hospital Clinical Research Ethics Committee with the date of 26.08.2021 and decision number 268.The study was designed as a cross-sectional and descriptive study. Patients over the age of 18 who had covid-19 were asked to answer a questionnaire consisting of 29 questions. In the questionnaire, questions including demographic information, clinical characteristics and sequelae seen after Covid-19 were asked. Cases under the age of 18, non-Turkish citizens, individuals who could not fill in the form due to dementia, learning difficulties, cognitive-cognitive or communication disorders were excluded from the study. The participants in the study were divided into two groups as those with mild (at home or outpatients - group 1) and severe (inpatients - group 2) Covid-19 infection. Both groups were compared statistically. While evaluating the findings obtained in the study, IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Turkey) program was used for statistical analysis.