Okul öncesi öğretmenlerin görüşlerine göre okul müdürlerinin dönüşümcü liderliği ile öğretmenlerin işte güdülenmesi arasındaki ilişki
The relationship between the transformational leadership of school heads and teachers' motivation according to the views of pre-school teachers
  1. Tez No: 705950
  2. Yazar: IŞIL ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Yaşadığımız çağ, bir sarmal şeklinde orta noktadan başlayarak sürekliliği olan değişim ve gelişim içindedir. Çevremizde yaşanan bu değişim ve gelişimlere kayıtsız kalmak mümkün değildir. Muhakkak az ya da çok etkilenme durumu söz konusudur. Teknoloji gelişiminin hız kazanması, var olan bilgilerin güncellenip, yeni bilgilerin hayatımıza girmesi ve bilginin ulaşılabilirliği sayesinde değişimin hayatımızın tüm alanlarında gerçekleşmesi kaçınılmaz hal almıştır. Değişime ve dönüşüme açık olan, takip eden ve değişimi yaşamın içine alan birey, toplum ve örgütler her zaman dört adım öndedir. Bu adımlar, değişimi kabul etme, değişimin ne olduğunu öğrenme, değişimi uygulama ve geleceği planlama olarak adlandırabiliriz. Öngörülemeyen durumlarda ve krizler anında en iyi ayakta kalabilenler ise değişime ve dönüşüme açık olanlardır. Büyük bir örgüt olan eğitim kurumlarının da bu değişim ve dönüşümden etkilenmemesi mümkün değildir. Eğitimde niteliği yakalamış ve başarı elde eden okulların yapısında dönüşümcü lider ruhuna sahip okul müdürlerinin olduğu görülmektedir. Dönüşümcü lider özelliklerine sahip okul müdürlerinin eğitimin her alanında niteliği yakalamak için öğretmenlerine önderlik yaparak, işte onları güdülenmesini ve eğitim alanında en iyi performans göstermesini sağlamaktadır. Bu çalışmada okul öncesi öğretmenlerinin görüşlerine göre okul müdürlerinin dönüşümcü liderliği ile öğretmenlerin işte güdülenmesi arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bu araştırmada ilişkisel tarama modeli uygulanmıştır. Bu bağlamda araştırmada, okul öncesi öğretmenlerin görüşlerine göre okul müdürlerinin dönüşümcü liderliği ile öğretmenlerin işte güdülenmesi arasındaki ilişki ele alınmaktadır. Bu araştırmanın çalışma evrenini, 2020-2021 eğitim öğretim yılı ikinci dönem, Aydın ili Efeler ilçesinde bulunan kamu ve özel anaokullarında görev yapan anaokulu öğretmenleri oluşturmaktadır. Efeler ilçesinde toplam 9 kamu anaokulunda 230 anaokulu öğretmeni ve 13 özel anaokulunda 105 özel anaokulu öğretmeni görev yapmaktadır (Aydın İl Millî Eğitim Müdürlüğü [Aydın il MEM], 2020). Araştırmanın çalışma evrenini toplam 22 anaokulu ve bu anaokullarında görev yapan 335 anaokulu öğretmeni oluşturmaktadır. Kamu ve özel bağımsız anaokulu öğretmenlerinden 0.5 manidarlık düzeyi esas alınarak tabakalı ve oranlı küme örnekleme yöntemiyle 221 anaokulu öğretmeni örnekleme alınmıştır. Ölçek olarak dönüşümcü liderlik ve işte güdülenme ölçekleri kullanılmıştır. Araştırmanın birinci alt probleminde“okul öncesi öğretmenlerin okul müdürlerinin dönüşümcü liderliğine ilişkin görüşleri”ele alınmıştır. Okul öncesi öğretmenler okul müdürlerinin dönüşümcü liderliğinin“yüksek”düzeyde olduğunu belirtmiştir. Araştırmanın ikinci alt probleminde“okul öncesi öğretmenlerin okul müdürlerinin dönüşümcü liderliğine ilişkin görüşlerinin cinsiyete, yaşa, mesleki kıdeme, eğitim durumuna ve görev yaptığı okul türüne göre farklılığı”ele alınmıştır. Araştırma sonucunda cinsiyete, yaşa, mesleki kıdeme, eğitim durumuna ve çalıştığı okul türüne göre istatistiki olarak anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. Araştırmanın üçüncü alt probleminde“okul öncesi öğretmenlerin işte güdülenmesine ilişkin görüşleri”ele alınmıştır. Okul öncesi öğretmenler işte güdülenmenin“orta”düzeyde olduğunu belirtmiştir. Araştırmanın dördüncü alt probleminde“okul öncesi öğretmenlerin işte güdülenmesine ilişkin görüşlerinin cinsiyete, yaşa, mesleki kıdeme, eğitim durumuna ve görev yaptığı okul türüne göre farklılığı”ele alınmıştır. Araştırma sonucunda cinsiyete, mesleki kıdeme, eğitim durumuna ve çalıştığı okul türüne göre istatistiki olarak anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. Yaşa göre“kendi duygularını değerlendirme”boyutunda farlılık bulunmakta, diğer boyutlarda farlılık bulunmamaktadır. Araştırmanın beşinci alt probleminde“okul öncesi öğretmenlerin görüşlerine göre okul müdürlerinin dönüşümcü liderliği ile öğretmenlerin işte güdülenmesi arasında ilişki”ele alınmıştır. Okul öncesi öğretmenlerin görüşlerine göre okul müdürlerinin dönüşümcü liderliği ile öğretmenlerin işte güdülenmesi arasında“orta düzeyde”ve“pozitif”bir ilişki bulunmaktadır. Sonuç olarak; okul öncesi öğretmenlerin görüşlerine göre okul yöneticilerinin dönüşümcü liderlik düzeyi arttıkça öğretmenlerin işte güdülenme düzeyi de artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The age we live in is in a continuous change and development starting from the middle point in the form of a spiral. It is not possible to remain indifferent to these changes and developments in our environment. It is likely that there is a greater or lesser degree of influence. It has become inevitable for change to occur in all areas of our lives, thanks to the acceleration of technology development, the updating of existing information, the introduction of new information into our lives, and the accessibility of information. Individuals, societies and organizations that are open to change and transformation, that follow and embrace change in life are always four steps ahead. We can call these steps as accepting change, learning what change is, implementing change and planning for the future. Those who can survive best in unpredictable situations and crises are those who are open to change and transformation. Educational institutions, which are large organizations, cannot be affected by this change and transformation. It is seen that there are school principals with a transformational leader spirit in the structure of schools that have achieved quality and success in education. School principals with transformational leadership characteristics lead their teachers to achieve quality in all areas of education, motivate them at work and provide the best performance in the field of education. In this study, the relationship between the transformational leadership of school principals and the motivation of teachers at work was investigated according to the views of preschool teachers. Relational screening model was applied in this study. In this context, the relationship between the transformational leadership of school principals and the motivation of teachers at work is discussed according to the views of preschool teachers. The study population of this research consists of kindergarten teachers working in public and private kindergartens in the Efeler district of Aydın province in the second term of the 2020-2021 academic year. In Efeler district, 230 kindergarten teachers work in 9 public kindergartens and 105 private kindergarten teachers work in 13 private kindergartens (Aydın Provincial Directorate of National Education [Aydın province MEM], 2020). The study population of the research consists of 22 kindergartens and 335 kindergarten teachers working in these kindergartens. Based on 0.5 significance level, 221 kindergarten teachers from public and private independent kindergarten teachers were sampled by stratified and proportional cluster sampling method. Transformational leadership and work motivation scales were used as scales. In the first sub-problem of the research,“preschool teachers'views on the transformational leadership of school principals”were discussed. Preschool teachers stated that the transformational leadership of school principals is at a“high”level. In the second sub-problem of the research,“the difference of preschool teachers'views on the transformational leadership of school principals according to gender, age, professional seniority, educational status and the type of school they work”was discussed. As a result of the research, there is no statistically significant difference according to gender, age, professional seniority, educational status and school type. In the third sub-problem of the research,“preschool teachers'views on motivation at work”were discussed. Preschool teachers stated that motivation at work was at a“moderate”level. In the fourth sub-problem of the study,“the difference of preschool teachers'views on motivation at work according to gender, age, professional seniority, educational status and the type of school they work in”was discussed. As a result of the research, there is no statistically significant difference according to gender, professional seniority, educational status and school type. There is a difference in the dimension of“evaluating one's own emotions”according to age, but there is no difference in other dimensions. In the fifth sub-problem of the research,“the relationship between the transformational leadership of school principals and the motivation of teachers at work, according to the views of preschool teachers”was discussed. According to the opinions of preschool teachers, there is a“moderate”and“positive”relationship between the transformational leadership of school principals and teachers'motivation at work. In conclusion; According to the opinions of preschool teachers, as the transformational leadership level of school administrators increases, the level of teachers'motivation at work also increases.