İnsülin kullanan tip 2 diyabetik hastalarda ayak ülseri ile uyku kalitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between foot ulcer and sleep quality in TYPE 2 diabetic patients using insulin
  1. Tez No: 705952
  2. Yazar: EYLEM SUİÇMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN DAYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
AMAÇ: Diyabet ve önemli bir komplikasyonu olan diyabetik ayak ile uyku kalitesi arasında doğrudan veya dolaylı etkileşimler mevcuttur. Çalışmamızda ayak ülseri olan ve olmayan tip 2 diyabetik hastaların uyku kaliteleri, aralarında uyku kalitesi farkı olup olmadığı ve diyabetik ayak ülserinin uyku kalitesine etkisini incelemek amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Prospektif kesitsel tipte araştırmamız, Nisan-Eylül 2021 tarihleri arasında, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Diyabet polikliniği ve Diyabetik Ayak polikliniğinde yapılmıştır. Dahil edilme kriterlerini karşılayan, insülin kullanan tip 2 diyabetik hastalardan ayak ülseri olan 64, ayak ülseri olmayan 82, toplam 146 hasta çalışmaya alınmıştır. Hastalara sosyodemografik verileri, bel çevresi, HbA1c, diyabet süresi, diyabet komplikasyon varlığı bilgilerini içeren hasta bilgi toplama anketi ve Pittsburg Uyku Kalitesi Ölçeği (PUKİ) uygulanmıştır. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 ve MS-Excel 2007 programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: There are direct or indirect interactions between diabetes and diabetic foot, and sleep quality. The aim of this study is to determine the effect of diabetic foot ulcers on sleep quality. MATERIAL AND METHOD: It is a prospective, cross-sectional study. It was conducted in Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital, Diabetes Polyclinic, between April and September 2021. A total of 146 patients, 64 with foot ulcers and 82 without foot ulcers, among insulin-using type 2 diabetic patients who met the inclusion criteria were included in the study. A patient data collection questionnaire including sociodemographic data, waist circumference, HbA1c, duration of diabetes, presence of diabetes complications, and the Pittsburg Sleep Quality Scale (PUKI) was applied to the patients. The statistical analysis and calculations were performed using IBM SPSS Statistics 21.0 and MS-Excel 2007.